След 13 години прекъсване Националната олимпиада по орнитология на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) се завръща. Олимпиадата цели да събуди интереса към птиците и природата във възможно най-голям брой млади хора. Насочена е към ученици от 5 до 8 клас от цялата страна. Участието в олимпиадата е безплатно.
Състезанието ще се проведе в два кръга. За участие във втория кръг ще бъдат поканени първите 20 ученици, показали най-добър резултат от първия. Те ще бъдат информирани лично от организаторите. За победителите от финалния кръг ще има специални награди, подкрепящи интереса към орнитологията.
Първият кръг ще се проведе на 16 април 2022 г. от 10:00 до 18:00 часа в рамките на 75 минути в удобно за участниците време в платформата Kyoso.
Желаещите да участват трябва да се регистрират от 1 до 14 април 2022 г. на следния линк: https://platform.kyoso.tech/hub.
Инструкции за регистрация в платформата Kyoso HUB и записване за участие в олимпиадата по орнитология може да намерите тук. В платформата може да се запишете и за подготвителен тест, на който всеки може да провери знанията си за птиците и да добие ясна представа какво ще представлява олимпиадата.
Всички желаещи могат да се подготвят с помощта на следната препоръчана литература:
I. Актуален списък на птиците установени в България и техните официални научни наименования: http://www.bunarco.org/files/docs/1612354626_568.pdf
II. Определител на птиците от сайта на БДЗП
III. Литература от онлайн библиотеката на БДЗП: „На среща с птиците в България, „Помагало за ловеца: Птици", „Помагало за определяне и опазване на птиците в горите, „Пътеводител на Бургаските влажни зони за любителите на птиците и езерата”, „Помощ на властелина на бурите”, „Животът на лешоядите”, „Сигурни зимовища за червеногушата гъска”
IV. Онлайн издание на Червена книга на България.
Олимпиадата по орнитология е една от най-значимите образователни дейности на БДЗП. Провеждана в периода от 1999 г. до 2008 г. с подкрепата на регионалните структури на Министерството на образованието и науката и с участие от над 10 000 ученици от цялата страна. Опитът през годините показва, че отличените ученици във финалните кръгове продължават да развиват своите интереси в сферата на биологията и природозащитата. Някои от победителите от предишните издания вече са изявени учени и специалисти в своята област, с редица значими успехи в опазването на природата, многобройни научни публикации и национални и международни признания и награди.
Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..
С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..
Атакама - може би най-сухото място на нашата планета, но със сигурност най-доброто за наблюдение на звездното небе. Един свят, който дори най-смелото въображение не може да си представи. Това научаваме от Дарио Диониси - приключенец, посетил шест континента. Планинар, любител и ценител на природата, той с удоволствие и успешно организира далечни..
Типично по български и съдбата на бившето руско консулство във Варна е на път да се превърне в "ябълка на раздора". Две паралелни и коренно различни петиции набират подписи в какво да бъде трансформирана сградата, която държавата в лицето на Министерство на външните работи,посредством Областна администрация, предостави на Община Варна за стопанисване...
Има места, където е писана история, и въпреки това никой не знае за тях! Едно от тези места е в сърцето на Европа... Така започва късометражният филм "Ключовете към свободата" на един от най-титулованите режисьори на нашето време - Вим Вендерс, посветен на едно от най-тайните места в Европейската история. Роден в Германия, в..
Солените сладоледи, макар и да изглеждат като иновация на съвременната кухня, имат дълбоки исторически корени, достигащи още до древен Китай, където смесицата от сладки и солени вкусове в замразените десерти е била популярна. Тази тенденция обаче набира сериозна скорост именно през 2025 година, превръщайки се в един от водещите гастрономически..
На 1 юни 2025 г., по случай Международния ден на детето, се организира благотворително парти “Надежда за Виктор”, с цел да се съберат средства за лечението на Виктор, който от години се бори с онкологично заболяване. Организатор е Зорница Атанасова, която е дълбоко ангажирана с каузата. Събитието ще се проведе в озелененото пространство в село..