Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Илиев, БДЗП: Окастрянето и премахването на дървета в градовете вреди повече на хората, отколкото на птиците

ptici

Окастрянето на дърветата, вкл. на премахване на целите им корони, не вреди толкова на градските птици, колкото на качеството на живот на хората в тези райони. Птиците в градовете са концентрирани в парковете. В жилищните райони, където се случва окастрянето или премахването на дървета, не оказва чак такова влияние, защото по тях не гнездят толкова много птици. Те предпочитат по-обширни площи, каквито са градските паркове. Има определени видове, които се срещат около блоковете, по улиците, но те най-често гнездят на сгради, а не по самите дървета. Това каза за Радио Варна Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците.

Но със сигурност обезлесяването на градската среда е нещо, което ни връща назад във времето като манталитет и като мислене, отбеляза орнитологът по повод Седмицата на гората. Защото в Западна Европа, за където претендираме, че сме тръгнали или дори почти стигнали тези практики са отдавна забравени и по-скоро се стимулира обратния процес - на залесяване на всички възможни места в градската среда, защото подобряват човешкия живот.

Най-популярните градски птици са врабчетата, гугутките, синигерите, черния бързолет, а във Варна и чайките

 Седмицата на гората продължава до 10-ти април 2022 г. и т.г. е с мотото „АЗ 💚ГОРАТА!“

Основните заплахиза птиците са инсектицидите употребявани в земеделието, бракониерите, поставянето на отровни примамки за хищни бозайници (вълци, чакали, лисици и др.) с цел опазване на стада и електропроводите, посочи Михаил Илиев.

В България в момента има около 20 вида застрашени от изчезване птици, сред които обикновената гургулица, полската патица, египетския лешояд и къдроглавия пеликан.

Популацията на полските птици в последните години е намаляла с около 40% в цяла Европа. Това се дължи на употребата на инсектициди в земеделието, начина на обработването на земите, каза Илиев. Той даде пример с окрупняването на парцелите и превръщането им с огромни моноблокове, засети само с една култура, липсата на ивиците с дървета между тях и разораването на синорите, както и разораването на пасища и ливади с цел да се усвои по-голяма територия, макар че често тя е камениста и плодородна, но субсидиите в крайна сметка вървят и за тези земи, допълни орнитологът.
През нашата страна преминават два пътя на прелетните птици - Виа Аристотелис в Западна България и Виа Понтика - един от главните маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка, който минава покрай Черноморското ни крайбрежие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37