В това издание на предаването "На село" гостуваме на жителите на село Манастир - малко, приветливо и хубаво селце, сравнително оживено и скъпо за всички, които живеят в него. И колкото местните жители се радват на пролетта и идващите светли християнски празници, толкова се притесняват със свити сърца, че и последният стълб на вярата – църквата им, може да бъде изгубена завинаги. Миналата седмица в селото стана поредното силно земетресение. След това имаше още два по-леки труса, но щетите са факт – олтарът на църквата се е отделил от основната стена, покривът е пробит, стените са напукани. Християните в селото се молят храмът „Света Петка”, строен през 1885 година, да устои и този път, но без ремонт вече няма как да стане. За състоянието на църквата „Света Петка“ в селото разказа председателят на църковното настоятелство отец Георги.
Затворената вече църква в село Манастир не е единственият проблем на местните хора. Когато им гостувах, за да разбера как живеят днес, на какво се радват, какво ги натъжава и какви промени искат – те не пестиха думите си и макар, че са се наслушали на управленчески обещания и не вярват на политически изявления, заявиха, че няма да спрат да казват колко е важно да се обръща повече внимание на хората, които живеят по селата. А те не искат много, само най-важните неща.
Гостувах на жителите на село Манастир във вторник без да знам, че това е денят, в който жените от селото се събират да си поговорят, да се посмеят и да си поплачат, да си попеят и да се разделят до следващия път. Днес разделят живота си на две – преди и след пандемията, но признават, че въпреки че извънредното положение е отменено, още се притесняват от коварната болест. Споделиха по женски за типичния и характерен за техния край курбан, който готвят. Месото е от шиле и не се слага нищо друго освен вода и сол.
Отделно от жените се събират мъжете. Намерих ги седнали на една пейка в центъра до спирката. С неохота започнаха да говорят за живота в селото и тъкмо да тръгне разговора, пристигна автобусът от Провадия и от него слезе Иван Йорданов Иванов . Оказа се, че този ден съм имала късмет, защото успях да разговарям с най-възрастния мъж в село Манастир. Иван Иванов ще стане на 91 години тази година. Родом е от Манастир, работил е като шивач, а след това в магазин за железарски инструменти в центъра на селото.
В центъра на Манастир се намира читалището на селото. Хубава, стабилна, двуетажна сграда, строена през 1974 година – читалището удивлява с всичко, което се намира в него. Има уникална зала със сцена в отлично състояние с 350 места за сядане. 14 000 са книгите в библиотеката и се подновяват по малко всяка година. Гордостта на местните жители са две зали – едната с етнографската сбирка, другата с много ценни предмети – част от историята на селото. Но най-уникална е легендата за името на село Манастир. Разказа я секретарят на читалището Минка Георгиева:
Преди много години в землището на село Манастир живеел много богат човек, който имал всичко – ниви, конюшни пълни с коне, много животни и злато, красива жена, но нямал деца. Веднъж, когато бил на лов край близката буйна река, видял една жена, която искала да се хвърли във водите. Той я спрял и я попитал защо иска да направи това. А тя му отвърнала, че има много деца, но няма с какво да ги нахрани, защото е много бедна. Богаташът възкликнал:” Ти имаш най-голямото богатство на света!”. Скочил от коня, извадил от пояса кожена торбица пълна с жълтици и й я подарил, за да нахрани челядта си. За благодарност жената му казала: „ Господарю, качете се горе в скалите където е манастира, там има една килия – господарката трябва да мине 9 пъти през тази килия в точно определено време, когато слънчев лъч огрява отвора и опложда пещерата и ще зачене.” И наистина така станало. Господарката родила красиво момиченце, което нарекли Монастирица на името на манастира. Расла-порасла Монастирица станала красива мома и ергените от съседните села започнали да говорят за красивата манастирка – Монастирица. И от там е името на село Манастир и първите документи в турски регистър, които са намерени показват, че името не е променяно от 1571 г.
По главния път за Девня, преди да излезеш от село Манастир се намира консервна фабрика в селото. Строена преди двайсетина години продължава да работи и днес, като произвежда много специална храна, разказа собственикът й Атанас Кузев.
Последният разговор е с кмета на Манастир Николай Стоянов. Той е родом от селото, помни какво е било и вижда какво е сега. Кмет без бюджет – така е на село, но хората разчитат на него да намери пари за ремонтите, които са необходими. И макар, че на всички е ясно кой дава парите, първият който отнася критиките е кметът.
Здраве за всички и до нови срещи. Така си тръгваме от село Манастир по разбития път с надежда, че следващият път ще останем приятно изненадани, когато се върнем отново там.
На 17 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL). Специално интервю с Jarda Haž (JIG-AI). Представяне на дебютното EP на CARCEROUS "New Age God" – разговор с Иван Козарев и Константин Милев. Иван Лазаров, Трендафил Трендафилов и Бойко Николаев за съвместното турне на TERRAVORE с..
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..
Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..