В село Здравец, община Аврен, сме ходили неколкократно.
Причината разнообразната фолклорна дейност, която развиват местните хора...и не само.
Заселено през далечната 1760 година, селото е натрупало богата годишна история.
Първите му заселници били турци, които са се занимавали с грабежи и разбойничества. Те са ограбвали керваните по пътя Варна-Бургас в местността Паша дере. Неслучайно старото име на селото е Акънджий. Турски думата "акънджъ", означава нападател, плячкосник, а думата "акън" означава нападение. Освен това селото е разположено на високо и е допустимо да е наречено така, понеже думата "акънтия" от турски език означава високо място.
През 1775 г. са дошли и първите 5-6 семейства, но за съжаление са се изселили принудително, заради турските набези.
Заселили са се в околните села Аврен, Гебедже и Калиманци.
След Освобождението, през 1878 г. потомци на същите семейства са се завърнали.
След 4-5 години турците се изселили и Здравец станало чисто българско село, каквото е и сега.
Не случайно селцето се казва така...
През далечната 1893 г. с височайш указ селото се преименува от Аканджий на Здравец заради здравия климат, на които се намира мястото, опасано от борови гори.
Едно от петте в страната с това име.
Красивата природа, чистият въздух и мекият климат носят популярността на селото като място с добри възможности за целогодишно живеене, изграждане на ваканционни селища и развитие на екологичен туризъм.
Заобиколено от живописна природа, разположено е в близост до гора и езеро.
В сезона на пролетта и месец май Здравец е в разцвета си...
Встрани от новия асфалтов път към селото нежен танц от вятъра изпълняват цъфналите макове.
Алени като носиите, които още пазят и обличат местните жители.
Хора, които сплотяват чрез българщината българи от различни места по света.
На поредната среща присъстват бесарабски българи от Украйна, украинци от Одеса, жени от селото и официални гости.
Защото спазването на традициите продължава във времето, въпреки политическата обстановка и конфликта в Украйна.
На място бе и репортерът ни Ваня Славова.
Цялото предаване може да чуете в прикачения звуков файл:
„Събудих се сутринта и си помислих: „Ще стана, планини ще поместя“. После си казах: „Какво ще се меся на природата. Нека си стоят“. И се обърнах да си доспя“. Това гласи шеговита мисъл в социалните мрежи тази сутрин. Вие по-скоро обърнете на честотите на Радио Варна за да започнете деня с усмивка и ободрени. Иван Барбов, Жоро Бекяров и..
Протестите срещу насилието върху животни ще продължат докато не бъдат приети законовите мерки за тези престъпления. Следим работата на постоянните комисии към Общински съвет – Варна „Собственост и стопанство“ и „Култура и духовно развитие“. Репортаж от празника, посветен на 50-та годишнина от основаването на ОУ „Ангел Кънчев“ във Варна...
На 14 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Mikael Stanne (DARK TRANQUILLITY). Представяне на новия миниалбум на ТДК "ZHVK" – разговор с Никола Николов. Елица Стоянова и Николай Николов за новия сингъл на AEGONIA "In The Halls Of Endless Winter". Разговор с Андро Стубел за новия сингъл на ЕКЗИТУС "Пролог (Започва да ти..
„От приказката за спящата красавица научих едно – тъкмо намериш време да поспиш и все ще се намери някой или нещо, което да те събуди“, из сутрешните размишления нейде из социалните мрежи. Най-често ни събужда будилникът, за когото някои казват, че вместо да ни помага да се събудим, по-скоро ни пречи да се наспим. На всички наспали се и..
Честит Лазаровден! В този светъл християнски ден ще насочим вниманието ви към безвъзмездното кръводаряване, с което всеки има възможност да дари кръв и да спаси живот. Поредица от кръводарявания с мобилната линейка ще има извън Варна всяка сряда. Първото и официално посещение на мобилния пункт за кръводаряване беше на 9 април 2025 г. в община..
Козунакът е един от главните герои на Великденската трапеза. В последните години, по ред причини, цената му върви нагоре. За цените т.г. и дали ако си го приготвим у дома ще ни излезе по-евтино? Репортаж 8.10 часа. Кои плодове ще поскъпнат това лято, след като студеният фронт „изгори“ цветовете и завръзите на овошките? Коментираме със Синан..