В село Здравец, община Аврен, сме ходили неколкократно.
Причината разнообразната фолклорна дейност, която развиват местните хора...и не само.
Заселено през далечната 1760 година, селото е натрупало богата годишна история.
Първите му заселници били турци, които са се занимавали с грабежи и разбойничества. Те са ограбвали керваните по пътя Варна-Бургас в местността Паша дере. Неслучайно старото име на селото е Акънджий. Турски думата "акънджъ", означава нападател, плячкосник, а думата "акън" означава нападение. Освен това селото е разположено на високо и е допустимо да е наречено така, понеже думата "акънтия" от турски език означава високо място.
През 1775 г. са дошли и първите 5-6 семейства, но за съжаление са се изселили принудително, заради турските набези.
Заселили са се в околните села Аврен, Гебедже и Калиманци.
След Освобождението, през 1878 г. потомци на същите семейства са се завърнали.
След 4-5 години турците се изселили и Здравец станало чисто българско село, каквото е и сега.
Не случайно селцето се казва така...
През далечната 1893 г. с височайш указ селото се преименува от Аканджий на Здравец заради здравия климат, на които се намира мястото, опасано от борови гори.
Едно от петте в страната с това име.
Красивата природа, чистият въздух и мекият климат носят популярността на селото като място с добри възможности за целогодишно живеене, изграждане на ваканционни селища и развитие на екологичен туризъм.
Заобиколено от живописна природа, разположено е в близост до гора и езеро.
В сезона на пролетта и месец май Здравец е в разцвета си...
Встрани от новия асфалтов път към селото нежен танц от вятъра изпълняват цъфналите макове.
Алени като носиите, които още пазят и обличат местните жители.
Хора, които сплотяват чрез българщината българи от различни места по света.
На поредната среща присъстват бесарабски българи от Украйна, украинци от Одеса, жени от селото и официални гости.
Защото спазването на традициите продължава във времето, въпреки политическата обстановка и конфликта в Украйна.
На място бе и репортерът ни Ваня Славова.
Цялото предаване може да чуете в прикачения звуков файл:
На 19 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM). Представяне на новия миниалбум на FOBOS "Faceless" – разговор с Цецо "The Animal "Анастасов. Стойчо Димитров (HMC "Metal Force") за първия "Blazing Steel Festival" (31 май, къмпинг "Стринава", Дряново). В предаването ще звучи музика на: LORDS,..
В „Алея Култура“ на 18 май с Мартин Николов - Писателят Коста Радев с голямата награда „варна“; - Международен музикален фестивал „Варненско лято“ – говори артистичният директор Марио Хосен; - „Viva Poster“ - изложба на Наско Атанасов в Художествената галерия в Добрич; - „Нова българска типография 3“ –..
Посоката е Провадийска община – целта ни е село Черковна, в което ще се върнем след като преди шест години бяхме там . Най-българското варненско село, селото с първите във варненско църква и училище, с красив широк център, с читалище и пенсионерски клуб. Какво се промени от първото ни гостуване до днес – това ще питам хората, които живеят там...
На 12 май в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Anders Johansson (TUNGSTEN, екс-Yngwie Malmsteen, екс-MANOWAR). Представяне на новия албум на ANOTHER DAY "Retrospection" – гост в студиото Станислав Николов. Разговор с Петър Кръстев за новия сингъл на LORDS"Звезден шепот". Сава Свиленов ("Perfect Storm Events") за..
Честит празник от следобедния екип на Радио Варна! Православната църква почита Свети Георги Победоносец – мъченик за християнската вяра, светецът-войн и покровител на военните съсловия, помощник във войните. От 1880 година денят е Празник на българската армия и Ден на храбростта. Гергьовден е традиционен празник за животновъдите, свързан с..