Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На село" в Левски

51
с.Левски
Снимка: Д.Дончева

Няма нищо по-хубаво от това човек рязко да смени обстановката по време на работната си седмица и от шумния и задушен град, за около 25 минути да се отзове в тихо и прохладно село. Точно това направихме с главния инженер на Радио Варна Румен Радев, с когото гостувахме на жителите на село Левски, община Суворово.

Село Левски се намира на високо и равно място в източната част на Дунавската равнина. Суворово е на 8 километра от него, а Варна на около 25 км. Историческите справки сочат, че е основано през 1823 година. Старото му име е Чатма, което означава извор. Името  му е променено  през 1934 година. Според предания,  които местните жители разказват и днес, Васил Левски е преминавал през селото. Срещал се е с човек на име Липчо, който заедно с него тръгнал към Силистра, с два оседлани коня. 

Днес в центъра на селото има голям паметник на Апостола на свободата. Пред него постоянно има свежо букетче цветя. Поставя го една от жените, която се грижи за чистотата около паметника, църквата и кметството.


Като в повечето села и през Левски преминава главен път. Движението е  натоварено с много коли и камиони, но местните са свикнали с шума. Всъщност нямат много голям избор, защото единственият им магазин се намира точно на пътя, а на масичките пред него е сборният пункт на местното население. Напазаруват, поседнат, погледат минаващите коли, поприказват си и се приберат. До следващото пазаруване, когато се виждат отново.


Макар и за кратко, да се срещне с екипа ни дойде и англичанинът Стивън, който както сам каза знае много малко български език и ще каже само това, което знае. Стивън е от Нотингам и живее в село Левски от 16-сет години. Идва в България само през лятото, а зимата си отива в Англия. Харесва му тук, защото селото е хубаво и спокойно, лятото е слънчево и горещо, а хората са дружелюбни.


Преди пандемията местните жители често са се събирали. Имат пенсионерски клуб, който днес стои заключен. Причината – по-малкото останали възрастни хора през последните две години. Притеснението от зараза отчуждава хората и те се виждат само пред магазина, когато отиват да пазаруват. Събират се и пред пощата, когато раздават пенсиите.


Следващият разговор е с Илия Петров, на 74 години, който се занимава със земеделие от малък. Той споделя, че хората на село работят непрекъснато и без почивка, но пък след като свършат работа имат щастието да седнат на двора и да си починат на спокойствие.




В село Левски има само един хранителен магазин. В него работи Анета.

Последният разговор в предаването „На село” е с кметския наместник на село Левски. Той се казва Кирил Иванов и е на 36 години. Левски е селото на майка му, а днес вече семеен с две деца, той го избира за роден дом пред големия град. Кирил Иванов е кмет за първи път. Съгласил се е, защото иска да направи живота в селото по-добър за всички.



Живот на село избират все повече млади семейства. Предпочитано място е и село Левски, в което хората са дружелюбни, гордеят се, че са само българи, помагат си и се уважават.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В „Гравитация нула“ на 29 ноември

В "Гравитация нула" на 29 ноември с Мартин Николов - "Ново начало за фонд" Култура"? - дискусионни панели - разговор с директора на дирекция "Култура и духовно развитие" в община Варна Светослава Георгиева и главния експерт Борис Касиков;  - Концерт на JP3 в Концертното студио на Радио Варна - представяне на албума "Beyond The Flesh" - говори..

публикувано на 29.11.24 в 13:30
Chart

#786 ТОП 20 (29.11-06.12.2024)

публикувано на 29.11.24 в 07:27

НОВИЯТ ДЕН на 29 ноември с Иван Барбов

„Тъкмо влизам в морето и ми звънна алармата“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Така е то, будилникът винаги е пръв помощник на събуждането и враг на наспиването. Макар че, в това студено време и студеното вече море, едно влизане там ще подейства доста събуждащо и ободряващо. Най-добре обаче си направете едно кафенце,..

публикувано на 29.11.24 в 06:46
Облачно море

НА СВЕТЛО в четвъртък, 28 ноември

Над 20 предложения са включени за разглеждане в дневния ред на заседанието на Общински съвет - Варна. Репортаж на Александър Йорданов; Вятърните генератори отново бяха на фокус на заседанието на Общински съвет в Балчик. Подробности в репортаж на Албена Иванова; Проблем на отводнителните съоръжения в района на трета буна на крайбрежната..

публикувано на 28.11.24 в 14:10
Археолозите Христо Попов и Марио Гавранович в студиото на Радио Варна

Перспективи пред Балканската археология

Тази есен  Регионален исторически музей - Варна беше домакин на четвъртата международна конференция на мрежата "Перспективи за Балканската археология".  За идеите и целите на тажи мрежа от учени от всички държави на Балканите и от цяла Европа разказват д-р Марио Гавранович - заместник-директор на Археологическия институт към Австрийската академия на..

публикувано на 28.11.24 в 12:43

НОВИЯТ ДЕН на 28 ноември с Мариела Димитрова

Деца бяха оставени да чакат среднощен автобус отвън на варненсата автогара, на път за международен певчески конкурс в Молдова. Без достъп до вътрешния салон и до санитарния възел. А автобусът закъснява с два часа. Това разказа за Радио Варна вокалният педагог Атанаска Липчева, създател и ръководител на Angel Voices . Обяснили им: „Автогарата..

публикувано на 28.11.24 в 06:07

НОВИЯТ ДЕН на 26 ноември с Иван Барбов

„Сутрин е полезно да се пие по една чаша кафе, а ако нямате с кого, може и две“, казал един мъдър човек. Най-добре обаче е да изпиете вашето сутрешно кафе в компанията на Радио Варна и „Новият ден“. Още преди изгрев слънце с добро утро ви приветстват Иван Барбов, звукорежисьорът Недялко Добрев и Емилия Николова, която ще ви държи в течение..

публикувано на 26.11.24 в 06:02