Атанас Атанасов поставя на варненска сцена „Клетка за пеперуди“.
Премиерата на пиесата е в края на септември. Режисьорът разказва за различията с филма „Клетка за птици” и възприемането на нови ценности в наши дни.
Ние правим тази пиеса, този спектакъл в малко по-различно време, казва Атанасов.
Време, което е по-актуално сега. Темата е от 96-а година, тогава се гледаше като някакво голямо изключение, а сега това си е стандартно.
Слава Богу времето е вече различно. Отношенията разглеждани в спектакъла и в самия филм се гледат от страната на хора, които са адски привързани. Където има едно истинско чувство, независимо от всякакви социални различия, политически, психологически, сексуални и така нататък, се възприема като нещо по-нормално. Ако има някакъв друг поглед, то е да вложим малко повече хумор в цялата тази история. Разбира се, аз имам пристрастие към музиката, към танца, защото ми се струва, че театърът е по-синтетично изкуство. Колкото повече обединяваме музика, театралност и в най-чистия си вид танца, толкова повече внушенията биха могли да бъдат по-интересни и по-добри. Още повече, че наистина, ръководейки се от времето, в което живеем, изкуството е все повече в по-широки смислови значения.
Това, което трябва да отбележим, въпреки че сега еднополовите връзки се възприемат за нещо по-обичайно, но виждаме, че когато се организират прайдове като тези в София и какви остри сблъсъци има. Притеснявате ли се, че може да помислят, че се отдавате на модата, защото сега сякаш тази тема е по-модерна?
Няма мода в тези отношения. Още повече, че тука става въпрос за едно заведение. Предполагам, че във Варна има сексшоп.
Има едни много нещастни места, където на витрините има такива жалки подобия на еротично бельо, че просто като ги видиш ти се иска да бягаш, а не да влезеш.
Ние искаме да избягаме именно от това ниво, да надскочим това ниво. Да минем в една друга сфера, където синът може да приеме, че бащата е бисексуален, а бащата да се зарадва за това, че синът му иска да се ожени. Въпросът вече как консерватизмът на родителите на момичето се сблъсква с по-голямата освободеност и наистина по-голямата човечност на другите - на бащата и неговия партньор. Да стигнем до там, за да спаси политическата кариера на съпруга си, майката на момичето е склонна да предприеме една такава авантюра, че за да не разберат журналистите, че политикът се намира в този бар, трябва да се преоблекат всички в женски дрехи. В един момент те забравят за какво са се събрали младите. С една дума са готови да спасят политическата кариера за сметка на щастието на дъщеря си.
Това е още по-актуално предвид острата ситуация, която се създаде в държавата. Само че в днешно време по света и в Европа, когато политиците открито заявят своята сексуалност в началото на кампанията и ги избират. Има големи градове в Европа, където има кметове с бисексуална, даже с еднополова ориентация.
Да това е така. Все пак ние не трябва да забравяме къде сме ситуирани. Все пак Балканският полуостров е малко по-различно място. Разбира се има една търпимост.
Всъщност тя не пропагандира тази сексуалност, а е призив за човечност.
Да, абсолютно. И докъде може да доведе амбицията за политическа кариера. Всъщност да приемаш това, което не си приемал досега, и какви компромиси може да направиш. Щом си склонен да направиш такъв компромис какъв е проблемът и да приемаш родителите на бъдещия съпруг на дъщеря си такъв, какъвто е.
Всъщност това са двама мъже няма баща и майка.
Да, няма баща и майка. Много е любопитна пиесата, много е забавна и е написана с невероятно чувство за хумор.
Тя май не е правена до сега.
Преди много, много години е правена в Сатиричния театър и това всъщност е втората постановка.
Сега кой ще играе тази емблематична роля на Робин Уилямс?
В театъра има много подходящи актьори. Трупата е превъзходна и се работи великолепно. Залагаме на младите колеги от трупата и на тяхното чувство за ритъм и музикалност. Но тук двойката мъже са Стоян и Симеон (бел.ред.- Стоян Радев и Симеон Лютаков). Двама мъжкари, за които това е едно голямо предизвикателство и пада голям смях по време на репетициите.
Чуйте интервюто на Даниела Стойнова с Атанас Атанасов:
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..