Второ за тази година изследване на популацията на делфините в Черно море започва днес - 22 юли от Варна. Това съобщи за Радио Варна Димитър Попов - ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани”. Проучванията ще се правят в шелфа, на дълбочина до около 100 метра в посока Южното Черноморие до Резово. През август, в случай на "прозорец" от добро време, проучванията ще обхванат и Северното Черноморие до Крапец и Шабла.
Все още е трудно да се обобщи дали има осезаема промяна в популациите на китоподобните в Черно море, коментира Попов.
Това, което е ясно със сигурност е изместването им на юг, заради войната в Украйна и фактическото блокиране на около една трета - северната част, от морето. Военните действия - изстрелването на ракети, движението на плавателните съдове и групиранията им от страна на руските кораби са причината за объркването на делфините и увеличението на случаи на мъртжи животни, изхвърлени по бреговете на България, Румъния, Украйна и Турция, откъдето има постъпили данни.
Наблюдения за негативния ефект на военните сонари има както при делфини в затворени водни басейни, така и на свобода, каза Попов.
На практика се стига до стрес и изтощаване на китоподобните, пренаселване на южната част на Черно море и последващи вероятни инфекции или вируси. Тепърва ще наблюдаваме ефектите от силното шумово замърсяване на морето и предизивиканите от това акустични травми на делфините.
Най-вероятно има въздействие и върху останалите представители на Черноморската фауна и храната на делфините, т.е. има изместване на популациите на юг и на останалите рибни запаси.
Делфините са на върха на хранителната верига в Черно море и именно от тях зависи състоянието на екосистемата, пояснява Димитър Попов.
Какво сочат юнските проучвания за числеността и плътността на делфините в Черно море и още по темата може да чуете в звуковия файл.
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..