„По вълните на пътешествията“ е тематичната работилница за деца, посветена на 75-та годишнина от плаването на норвежкия изследовател Тур Хейердал със сала „Кон Тики“. Днес беше първото й издание, утре е второто. Децата гледаха кратък анимационен филм за експедицията, а след това под ръководството на историка и изследовател Теодор Роков децата изработиха макети на легендарния сал от коркови тапи, дървени клечки, хартия и лепило. Работилницата е част от програмата на Учебния музей към РИМ-Варна.
На 28 април 1947 г. заедно с още петима мъже Тур Хейердал отплава от пристанище Калао, Перу на борда на сал, построен по древна технология от балсово дърво. Целта на плаването е да докаже на консервативните научни кръгове, че е възможно Полинезийските острови да са били заселени от Южноамериканци, достигнали до тях по вода. На 7 август салът „Кон Тики” засяда сред рифовете пред брега на о-в Рароя. Така за 101 дни са преплавани 6980 км. от брега на Перу през Тихия океан до Полинезия. Тур Хейердал написва книга за плаването със сала „Кон Тики”, която днес е преведена на над 70 езика. Тя има четири издания на български език. Филмът, заснет от екипажа по време на плаването печели през 1951 г. награда „Оскар” за най-добър документален филм. Книгата и филма стават вдъхновение за ентусиасти иавантюристи от цял свят да последват примера на Тур Хейердал. До днес саорганизирани и извършени над 20 плавания със салове през океани, морета и реки. Така са поставени основите на експерименталния метод на изследване в морската археология. През 1972 г. Тур Хейердал посещава за три дни България. Неговата визита вдъхновява и някои българи да построят собствени салове, с които плават по река Дунав. Самият Теодор Роков е участвал в две подобни експедиции – „Дунавска одисея“от Белград, Сърбия до Варна по Дунав и Черно море през 2010 г. и „АБОРА 4“ от Варна до Троя, Турция по Черно и Мраморно море през 2019 г.
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..
През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..