В дни като днешния имаме повече време да помислим за хора и събития извън обикновения делничен кръг, в който примката на задачите все повече се затяга около нас и не оставя възможност за лирични отклонения.
Но нали затова са празниците? Самата дума дава жокер, че имаме повече празно време; време, което можем да оцветим и наситим с каквото пожелаем съдържание, различно от повтарящото се през останалата част от дните.
Празник.
Един по-усмихнат, лежерен и красив ден, изпълнен с повече приятни емоции и хубави събития.
Празник.
Когато даваме по-големи шансове на живота да тържествува и да се чувства страхотно.
Празник.
Светът се обръща към нас със светлата си страна, онази – по-шумна, приятна, забавна, привлекателна, харесвана. И това ни доставя радост.
Празник.
Истории без край, събития, срещи, концерти, пържена рибка в крайбрежните заведения и мелба за финал преди следващото начало.
В такива дни се сещаме за невероятни образи, които с времето се превръщат в емблеми на града. Понякога ги обсъждаме и се забавляваме на случки, в които те са се оказвали главни герои, а ние сме били в ролята на случайни свидетели. Друг път разказваме на децата и внуците си и разказът започва така: „Имаше някога един невероятен образ...“. Например: имаше някога един невероятен образ - чичо Атанас. Наричаха го още Цампара, по прякора на майстора – тапицер Цампара, при когото чиракувал като малък. Той знаеше всичко за града и за хората в него. Кой кога е дошъл и се е пренесъл в жилището си, кога е претапицирал мебелите от червен плюш в дамаска с флорален мотив. Е, това последното го знаеше, но не го разказваше. Той беше сладкодумен, лоялен към клиентите си и влюбен във Варна.
Но любимият ми разказвач беше дядо. От малка обичах да се разхождам с него и да слушам история след история. И той разказваше ли разказваше...
В думите му градът оживяваше във всичките си форми и състояния през годините. Дядо познаваше сградите, улиците, сюжетите на града. Коя сграда кога е построена, какво е имало на нейно място преди това, кога нещо се е променило. Тази му любов беше запечатала в спомените му събития и детайли от живота на града с дати и години. Можеше да разказва безкрайно, а аз безкрайно можех да слушам.
Разполагах се удобно в думите като в машина на времето и се понасях с нея по варненските улици. Между похапването на няколко парченца ароматни праскови. Славата на плодовете, които дядо отглеждаше, се носеше надалеч и ние така си говорехме, седнали под дървото, а на масата – във фруктиера грееха праскови като големи жълто-червени слънца. Дядо побутваше фруктиерата към мен и повеждаше мисълта ми от улица към улица, от алея до алея, от забележителна сграда до друга такава.
Не помня имена или истории, но всеки следващ разказ запълваше сърцето ми с още и още любов към града. Исках още Варна, красива Варна, невероятна и неповторима Варна. И я получавах.
И така, докато един ден разбрах, че сърцето ми е претъпкано с Варна... До припадък, до невъзможност. Толкова много любов към града бяха наслагвали през годините разказите на дядо и разходките с него.
Обичам този град, хората, улиците, алеите, историите му, морето му, радиото му!
Колко сме щастливи, че имаме всичко това!
Честит и чудесен празник, Варна!
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..
Мнозина от вас сигурно помнят тези търговци, които с количка и лонда, пълна с риба, огласяваха ванрнеските улици и често ни събуждаха. Напоследък те поизчезнаха от улицата, но разбираме, че вече са в онлайн пространството и предлагат риба и рибни продукти в социалните мрежи. Това каза за Радио Варна д-р Костадинка Маринова, началник отдел..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Мечките у нас са застрашени от изчезване . Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили..
Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч . Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева...
Десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ към Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, обещава да обедини талантите и въображението на ученици и студенти. Събитието ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9,30 ч. в..