Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Асен Гудев: Много от случаите на сърдечносъдови заболявания са предотвратими

Чл. кор. проф. д-р Асен Гудев, дм - председател на Дружеството на кардиолозите в България
Снимка: facebook.com/cardiologiabg

На 29 септември - Световният ден на сърцето, Валерия Василева разговаря в предаването "Златното сечение" за здравето на сърцето с чл. кор. проф. д-р Асен Гудев, дмн, FESC, FACC – началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ” – София и председател на Дружеството на кардиолозите в България.

Как да тълкуваме посланието на Световния ден на сърцето „Използвай сърцето си“? Всъщност сърцето никога не спира – това е първото, което си помислих по този повод, започва да бие още преди раждането и не спира до последния миг живот...

Само ще допълня това, което Вие казахте, че сърцето никога не спира. Реално това е една мисъл на Аристотел, който е казал, че човешкият живот започна с първия сърдечен удар и свършва с последния. Така че наистина ние имаме един перфектен орган, една добре работеща машина, която ни позволява да вършим всички неща от нашия живот и трябва да го пазим. Разбира се сърцето не е само помпа, която доставя кръв. Въпреки, че символиката не е съвсем точна, но така или иначе сърцето това са и нашите емоции. Това са нашите преживявания. Сърцето реагира на всички наши емоции, било то позитивни или негативни. Така че, когато казваме „Използвайте сърцето си“ имаме предвид да използваме и разума си. Нека да го използваме, за да се движим повече, защото сърцето обича физическите упражнения. Сърцето обича дозираните, нека така да кажем, физически упражнения, то не обича да бездейства.

Това е посланието - да използваме сърцето си, за да се движим и колкото повече движение, толкова по добре е. Тук мога да цитирам полезна статистика от публикация в едно от водещите американски медицински списания. Статията дава една много добра корелация между броя стъпки, които правим на ден и продължителността на живота. В днешно време крачките се отчитат много лесно от достъпни устройства, това не е проблем. Оказва се, че прагът е доста по висок от това, което обикновено приемаме за здравословно, т.е. 6 000 – 7 000 стъпки на ден. Прагът е малко по висок според американското проучване и е 10 000 или 12 000, но това не е непостижима цел. Това е напълно постижимо, а ползата от такъв тип усилие е доста голяма по отношение не само на продължителността, но и на качеството на живот. Така че мога само да окуража нашите слушатели да използват стълбите вместо асансьор, да слязат една спирка по-рано от градския транспорт, ако е възможно, и да повървят. Все неща, които на пръв поглед звучат банално и досадно, но са лесни за изпълнени и носят голяма полза.

Тоест, идеята да използваме сърцето си е да използваме това, което то ни дава като жизнена сила, като енергия и да го подкрепим по същия начин. Като все пак тренираме, защото това е един мускул, който трябва да се тренира, нали така?

На пръв поглед изглежда твърде опростенческо, но е така, това е смисълът. Сърцето от една страна дава възможност на мускулите на цялото тяло да работят, а движението помага на сърцето, но движението не е само мускулна работа. Той е и вентилация на емоциите, както казват психолозите. Психологическият стрес е важен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания и мисля, че не е нужно много да убеждавам слушателите, че движението - каране на колело, плуване, разходка в планината или парка и пр., помага не само да изгаряме калории, но и да намалин негативния стрес, дистрес, както му казваме ние. Всъщност в големия процент от случаите сърдечносъдовите заболявания са предотвратими. Инфарктът на миокарда става социално значимо заболяване втората половина на миналия век, когато навлизат масово индустриализираните храни, тютюнопушенето и заседналият начин на живот. По някакъв начин това е цената, която сме платили за тези промени, които са се случили тогава с индустриализацията.

Цялото интервю с професор Гудев можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58