Международният куклен фестивал „Златният делфин“ се завръща. Пет години след последното му издание Кукленият театър във Варна отново е домакин на най-стария фестивал за куклено изкуство в България. Той се провежда на всеки 3 години, а заради пандемията беше отлаган на два пъти. От 1 до 7 октомври варненци и гости на града ще може да избират от 14 спектакъла в XVIII-то му издание.
Във фестивалната програма има 8 български представления - 7 за деца и 1 за възрастни и 6 чуждестранни - 3 за деца и 3 за възрастни. Официалното откриване е на 1 октомври от 10 часа, а първото представление в програмата е „Мисия спящата красавица“ на бургаския куклен театър. Варненската трупа ще представи своя нов спектакъл - мюзикъла „Алиса в огледалния свят“ на 4 октомври от 20 часа.
Гостуващите от чужбина театрални трупи са от Италия, Тайван, Южна Корея, Турция и Южноафриканската република. За първи път участват и представители на Казахстан.
Селекционер на програмата е театроведът Богдана Костуркова. Председател на 5-членното международно жури е Сава Драгунчев – български актьор, режисьор, преподавател и преводач. В журито са още Оя Кермàни – драматург, генерален секретар на Международната асоциация за театър за деца и младежи в Турци, музикалният редактор в Радио Варна Кремена Георгиева, сценографът Майя Петрова и режисьорът от Хонг Конг Саймън Уонг, който представя лекция и изложба на кукли като част от съпътстващата програмата на „Златният делфин".
Наградите на фестивала ще бъдат връчени на церемонията по закриването, на 6-ти октомври, четвъртък, от 20:30 в закритата зала на Кукления театър.
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..