Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-доброто за младежите с увреждания е да ги обучим да работят

2
Силвена Христова и Галя Койчева на форума на Карин дом
Снимка: Радио Варна, М.Димитрова

Все още няма издадени достатъчно адаптирани учебници за децата със специални образователни потребности (СОП), които вече се обучават в масовите училища у нас. За това алармираха родители и експерти на конференция във Варна посветена приобщаващото образование, организирана от Карин дом. Родители разкриха също, че липсват и достатъчно ресурсни учители, които да подкрепят работата на основния учител. По Наредба те трябва да работят с до 12 деца, а практически работят с двойно повече, подчерта варненката Силвена Христова, майка на второкласничка със Синдром на Даун.

Родителят на дете с увреждания се превръща в негов застъпник то да бъде признато като личност и на правата на семейството. Това каза пред аудиторията майката на пораснало дете с множество увреждания и общественик Галя Койчева. Тя е психолог и сред основателите на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания Слънчевата къща .Резултатът от работата при нашите деца с множество увреждания не се вижда веднага, а в едно по-далечно бъдеще. Затова призовавам всички родители и специалисти да имат много търпение, каза Галя Койчева.
Най-добрата терапия за тези деца е приобщаването, тоест да са сред всички други, каза за Радио Варна Койчева. Това, което трябва да правят специалистите и родителите е да стъпят на силните страни на личността - и най-малките възможности трябва да бъдат оценявани и развивани. Всичко онова инвестирано от родители, специалисти, от системата на България ще има даде техния път в живота. Така те ще са по-независими, по-самостоятелни и ще могат да работят! В момента аз съм психолог в център за защитена заетост на младежи с увреждания. Вече година и половина Висшето училище по мениджмънт във Варна, с които работим доказаха, че младежи с увреждания могат да работят с техните възможности. Те са част от спомагателния екип на едно бистро, където почистват, мият чинии и всичко това е научено стъпка по стъпка и продължаваме да ги учим. 

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30