Топлата и суха есен, на която сме свидетели, със сигурност е повод за радост сред повечето хора. Високите температури и липсата на дъжд обаче се отразяват негативно на земеделието. Кампанията по сеитбата на есенните култури – рапица, ечемик и пшеница, в Добруджа е почти приключила, но все още растенията масово не са поникнали. Според зърнопроизводителите ситуацията е тревожна, а още по-притеснително е, че засушаването вече не е изключение, а се превръща в тенденция.
Какво е състоянието на есенните култури към момента в област Добрич провери кореспондентът Мая Щърбанова:
По данни на Хидрометеорологичната обсерватория Добрич средната температура през месец октомври е малко над нормата, без да сме имали температурни рекорди. По-притеснителна е ситуацията обаче при валежите, като тяхното количество през същия месец е едва 10 л на кв.м., което е 10% от нормата.
Дъжд със селскостопанско значение в района на Тервел не е имало от месец май, заяви председателят на Земеделската кооперация в село Безмер Георги Иванов. Кооперацията обработва 46 500 декара земя, като приблизително половината е засята с есенници – около 3 000 декара рапица, около 2 000 декара с ечемик и 17 000 декара пшеница.
По думите на Георги Иванов малкото поникнала пшеница при липсата на каквато и да е влага вече започва да изсъхва. Според него дъждът вече е закъснял с месеци и на въпроса кога трябва да завали, за да спаси културите, отговаря с усмивка „Вчера“. Стопаните се опитват с различен инвентар и технологии да компенсират сушата, но това допълнително оскъпява себестойността на продукцията.
От тримата пострадали при пожара в Кочани, Северна Македония, които бяха хоспитализирани във Военна болница във Варна, двама са изписани преди дни, а лечението на третия пациент все още продължава в болницата. Един от пациентите, който е бил в УМБАЛ „Св. Георги“, е изписан вчера. Състоянието на другите двама е стабилно и са изведени от реанимация...
След поредните смъртни случаи на пътя, депутатите спешно прекрояват Закона за движение по пътищата , предаде БНР. Основните акценти в предложенията са кметовете на общини да могат също да осъществяват контрола по пътищата, да се ползват общинските камери за това. Приета е средната скорост, която да бъде измервана от камерите на ТОЛ-системата...
Пътната инфраструктура периодично се превръща в актуална тема за обществото. За съжаление, това най-често става когато има трагични случаи. В аксаковското село Куманово от години хората се борят за...асфалт. Мария Николова е сред най-активните в това отношение, а преди три години тя беше сред тези, които бяха в предпротестна готовност,..
Читалище „Свобода – 1897“ в село Гурково, община Балчик – едно от най-старите в областта, продължава да е под заплаха от затваряне, тъй като в поставения срок - март 2025 година, не е изпълнено предписанието на Регионалната здравна инспекция в Добрич. То гласи да бъдат взети спешни мерки по укрепване на зданието, строено в средата на миналия век ...
Във връзка с откриването на Мотосезон 2025 на 12.04.2025 г. (събота) от 11:00 ч. до 13:00 ч. ще бъде преустановено движението на МПС на площад "Св.Св.Кирил и Методий". Затворени ще бъдат и следните улици и булеварди в центъра на Варна: 1. Бул. „Вл. Варненчик" - в отсечката от бул. „Съборни" до площад "Св. Св. Кирил и Методий"; 2. Бул. „Христо Ботев"..
Община Варна и Сдружение с нестопанска цел „Парк Борисова градина - Галата“ могат да си сътрудничат в доизграждането и поддръжката на парка в кв. „Галата“. Това стана ясно по време на редовния месечен приемен ден на кмета Благомир Коцев, съобщават от общинския пресцентър. От сдружението разказаха, че със свое решение през месец май 2023 г. Общинският..
От микроорганизмите, които се намират в Антарктика, могат да се извличат щамове за направата на нови лекарства, включително и за такива против рак. На остров Смит в Антарктика най-вероятно има тюркоази и редки метали. Това каза председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев., който участва в представянето на резултатите от..