50 години от откриването на Варненския некропол ще бъдат отбелязани с международна конференция във Варна с учени от 6 държави. Тази знаменита находка, открита в периферията на днешна Варна, предизвиква световна сензация преди 50 г. От миналата година, след тридесетгодишно прекъсване, разкопките на некропола бяха подновени и сезонът е бил закрит преди два дни. Това обяви ръководителят на разкопките археологът от Регионален исторически музей-Варна Владимир Славчев по повод началото днес на международен научен форум във Варна, на който ще бъдат представени последните находки. За последните два сезона са открити още 15 гроба, повечето на мъже.
Международната научна конференция за най-старото обработено злато в света „Нови хоризонти в праисторията. 50 години от откриването на Варненския некропол“ събира във Варна 26 учени от България, Великобритания, Франция, Гърция и Румъния. Сред тях е Лоранс Манулакакис от Университета в Париж, която работила с още с първия изследовател на Варненския некропол археологът Иван Иванов по изследването на намерените кремъчни сечива. Тя е връзката между нас, които изследваме сега обекта и това, което е правил Иван навремето, отбеляза Славчев.
Тази знаменита находка включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг., намерени в гробовете и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей.
Темите, които ще бъдат дискутирани, са посветени на проблемите на каменно-медната епоха в Западното Черноморие и съседните райони, появата и развитието на ранната металургия, особености на погребалните практики, възникването на властовите институции и социалната структура през халколита.
Благодарение на настойчивата работа на варненските учени, гроб 1 вече е прибран от Националния исторически музей в РИМ -Варна, отбеляза Игор Лазаренко, директор на Регионалния исторически музей от своя страна. Той припомни, че откриването на некропола е причина Варна да има най-голямата археологическа експозиция в страната.Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...