Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономистът Стоян Панчев: Единствено България бърза да влезе в Еврозоната. Останалите правят анализи и дебати

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Политическия разговор около доклада на експертите на БНБ за готовността на България за приемане на еврото през 2024-та година, цели да разсее интереса от съдържанието на доклада. Това каза за обзорното предаване „Позиция” икономистът Стоян Панчев. Според него, в момента разговорът за доклада се насочва към незначителни детайли, като кой кога и какво е поискал или кога му е дадено. „Всеки който се е занимавал с подобна материя и е прочел доклада е наясно, че това е документ изготвен от БНБ, на висок технически език и стил и не е написан в свободно от работа време”- каза Панчев. „Това е доклад на експерти от БНБ и това е безспорен факт. Но е факт и, че това е чернова и липсва частта на министерството на финансите”. Панчев допълни, че докладът припокрива част от страховете на хората от влизането ни в Еврозоната:

Има опасности свързани с инфлацията, че България не е достатъчно богата държава, за да бъде част от клуба на богатите. Има проблеми свързани със самата структура на Еврозоната. Има експлицитни изречения на експертите в доклада които показват притеснения, по въпросите свързани с инфлацията, конвергенцията, около готовността на страната ни да приеме еврото.

В Унгария, Чехия, Полша и Румъния, да не говорим за Дания и Швеция има един много по здравословен дебат по отношение евентуалната смяна на валутата. Анализът на централната унгарска банка представлява цяла книжка за това кога форинтът би следвало да бъде заменен от еврото. В него се казва, че унгарската икономика трябва да се развие така, че заплатите на унгарците да са 90 на сто от средноевропейската средна заплата. Както и 90% БВПна глава от населението. Но основното е, така наречената конвергенция- когато по бедна страна влезе в Еврозоната, инфлацията на по бедните, започва да настига по бързо инфлацията на богатите, цените започват да се доближават по бързо до по богатите държави. За това и ги има тези конвергентни критерии.

Икономистът Стоян Панчв призова политическите партии да организират подробно преглеждане на доклада в парламента. Припомням, че Българската народна банка отрече да е изготвян доклад, в който се твърди, че страната ни не е готова за присъединяване към еврозоната през 2024 година, а вицепремиера по европейските въпроси Атанас Пеканов заяви, че документът, получен от парламентарните групи, не е одобрен доклад. По думите му, „това е доклад, в който много различни хора са писали много неща".

Стоян Панчев: Трябва да се гледа не само какво става вътре в твоята икономика, но и каква е общата конюнктура в цяла Европа. И в този контекст, как ще реагира Еврозоната на предизвикателствата свързани с очакваната рецесия или пък стагфлация. Еврозоната не е един валутен съюз който е непроменен от създаването си преди 20 години, напротив, на всеки пет години има някаква криза в тази система. След всяка такава криза имаме някакви промени- някои от тях положителни, други не толкова. Това е също част от анализи който трябва да се направи при смяната на валутната система. Трябва да знаем, че това не е елементарно решение което го взимаме просто така, а решава бъдещето на България за следващите 30 години.

Дълбоко ме притеснява факта, че влизането ни в Еврозоната се случва с говорене на един махленски начин, без да се четат експерти и без да се води дебат.

Точно обратното правят в Румъния. Подходът е, да се изчака кризисния период, до 2029-та, да се види къде е след кризата румънската икономика, къде се намира и Еврозоната и в този контекст да се вземе решение.

(цялото интервю може да чуете в прикачения файл)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48