Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родени герои - битката продължава

| обновено на 17.11.22 в 21:27
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“

17 ноември е Световен ден на недоносените деца. Всяка година в нашата страна се раждат повече от 6 000 недоносени деца. Те изискват специални грижи, както от семействата им, така и от множество медицински и не медицински специалисти от цялото ни общество. Много често семейства, преминаващи през тези изпитания имат нужда от подкрепа - психологическа, медицинска, обществена. Именно заради това Фондация „Нашите недоносени деца“ насочват вниманието ни към предстояща конференцията „Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца“, организирана съвместно с Българската асоциация по неонатология. Фокусът на конференцията ще бъде продължителното проследяване на преждевременно родените деца за гарантиране на тяхното пълноценно развитие и израстване. Широката аудитория ще може да я проследи на живо, както и онлайн на 19 ноември, събота. Необходима е регистрация за достъп до записа на конференцията, може да я направите тук.

Разговаряме с Маргарита Габровска - специалист "Ранна детска интервенция" и ръководител на терапевтичния екип към Фондация „Нашите недоносени деца“ за предстоящата конференция „Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца“, както и за съществуващите програми, благодарение на които родители на недоносени бебета и специалисти си взаимодействат.

Какви са последните данни за недоносените бебета у нас?
Данните на НЗОК за 2021г. отчитат 12% недоносеност. До момента ние винаги сме казвали, че той е 10%, но реално данните дават повишение, в някои региони дори 16%. Много е важно всички да имаме достъп до информация, това е и основната цел, която фондацията си поставя в дългогодишен план, а именно повишаване на обществената информираност, взаимодействие между родители и медицински специалисти. Предстоящата конференция има точно тази задача. 

Къде е България в разрешаването на проблемите, свързани с недоносените деца?
България е една от малкото страни, в които няма регистър на недоносените деца, няма и национална програма за проследяването на недоносените деца. Това създава изключително много трудности от пътя на тяхното развитие до изписването. Много често си представяме, че най-тежкият период е този, в който родителите и бебетата са разделени, в неонатологичното отделение. Да, той наистина е първият и най-интензивен момент, но след изписването се оказва, че семействата остават напълно сами и неориентирани какви са следващите стъпки за тях и за тяхното бебе.
Как вие като фондация, а и много други организации и специалисти по темата с недоносените деца подпомагате полезността на този процес?
Предоставяме пилотна програма за проследяване, която е безплатна за родителите и недоносените бебета, както и сме създали онлайн групи за подкрепа. В тях родители, чийто бебета са в неонатологични отделения или са изписани наскоро споделят опит и си взаимодействат.
Предстоящата конференция в събота, на 19 ноември е за широката аудитория. В нея може да се включи всеки, който проявява интерес.
Конференцията е както за педиатри, общопрактикуващи лекари, които са изключително важни в процеса на проследяване на бебетата, така и за специалисти от други области на детското развитие, включително и за родители. Постарали сме се да обхванем развитието на бебетата от самото начало. Ще има презентации на неонатолози, педиатри, нефролози, офталмолози, ендокринолози, ортопеди, детски психолози, фамилни терапевти, логопеди, специалисти по хранене и др. Постарали сме се да имаме комплексен образ на това как трябва да изглежда грижата за недоносените деца, възможно най-добре да развият своите способности. Не на последно място родителите им да бъдат спокойни за това, което се случва с тях.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00