Музеят за Нова история на град Варна вече има канал в една от най-популярните платформи за споделяне на видеоклипове – YouTube. Той се казва "Ретро варненски истории". В него могат да бъдат гледани видеопродукции, създадени в периода 2021 - 2022 година и качени във фейсбук профила на музея. Всяко следващо видео ще се появява едновременно във Фейсбук и YouTube. По този начин интернет потребители без регистрация в социалната мрежа също ще имат достъп до най-атрактивната част от продукцията на музея, коментира Теодор Роков, уредник в Музея за нова история на град Варна. С него разговаря Мартин Николов.
Кога започна инициативата за тези кратки филмчета, които представят различни интересни моменти от най-новата история на Варна?
Това има дълга предистория. Идеята възникна през 2021 г., когато беше обявена пандемията и когато посетителският поток във всички музеи наложи търсенето на алтернативи да не прекъсва музейната дейност. Ние от Музея за нова история на Варна не сме открили топлата вода - доста музеи имат стабилно присъствие в интернет. Следваме добрите практики на други музеи. Досега сме натрупали десетина видеоклипа от най-различен характер. В канала не са качени всички неща като видеопродукция, тъй като не всички са с добро качество.
Защо тази световна практика е вложена в момент на безизходица у нас?
Както казах, по света тази практика се прилага отдавна. В България все още битува мнението, че музеят е една консервативна, строга институция, която набляга на науката, на високото ниво на присъствие в обществото. До началото на пандемията социалните медии и интернет пространството останаха встрани от дейността на музеите. Масираното интернет присъствие е част от съвременния музеен мениджмънт. Това е необходимост, не е приумица или рекламен трик. Интернет става част от ежедневието, от комуникацията.
Това, че вие публикувате тези видеоклипове, няма ли да откаже посетителите да дойдат на място в музея?
Не. Темите, които са показани в тези видеоклипове, не присъстват в експозицията на музея.
Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..