Целият казус с така наречената дупка във Варна и придобиването на терена от бизнесмена Георги Гергов е обвързано с първия мандат на варненския кмет Кирил Йорданов. Това каза в обзорното предаване „Позиция” бившият общински съветник Григор Григоров. Според него, схемата с „дупката” във Варна е аналогична с тази случила се с Пловдивския панаир. „Обичайно това става с увеличаване на капитала на дружеството, в което Гергов и съответната община имат акции, увеличава се капиталът, общината не внася съответната сума и така дяловете на г-н Гергов се увеличават, докато настъпи момент, в който започва да управлява еднолично това дружество”, описа схемата Григоров.
Няколко са фрапиращите неща, свързани с „дупката” във Варна. Първо, Община Варна не заплаща 120 хиляди лева, необходими за запазване на дяловете в „Търговски дом” АД. Второ, на тази територия има частни имоти, също придобити във времето от Георги Гергов. След това той прави още едно фиктивно апортиране на "Порт Палас" с оценка от експертите на Окръжен съд Варна на 2 милиона и 700 хиляди лева. След това се прави нова оценка, вече в Пловдив, където Сотир Цацаров е председател на окръжния съд там и същият имот от 2.7 млн лева се оценява на 23 милиона лева. Естествено, когато апортираш 23 милиона лева в това съвместно дружество, съдружникът ти губи изцяло контрола върху него. Горе долу по същите механизми се процедира и с Пловдивския панаир. Както виждаме, бавно и систематично нещата се случват, те са планирани, далеч назад във времето, естествено със съдействието на политици от най-високо ниво, съдебни власти и въобще цялата мощ на държавата, която иначе би трябвало да защитава обществения интерес. Но вместо това държавните институции обслужват частни и корпоративни интереси.
- Понесе ли някой вината, че общината чрез своя представител в „Търговски дом” със своето бездействие е допринесла за загубата на този терен и не защитиха интереса на варненци?
Не разбира се. Нали за да понесе някой отговорността, трябва съответните институции да се самосезират? Било икономическа полиция, било прокуратура. Сигнали имаше достатъчно. Хората, които са персонално отговорни, или група от хора за това безобразие са известни, но нямаше реакция от органите, които представляват закона.
Държа да отбележа и, че това което се случи с тези 43 милиона лева също беше една огромна измама. Това е една оценка, направена от живи хора, която е възложена от общината и приета от нея.
- Всъщност как този терен струва 43 милиона лева, след като върху него не може да бъде реализирана сграда, която да носи приходи? Там се намира археологически резерват „Античен град Одесос”. Как терен, който не може да носи реални приходи, изведнъж се оценява на тази сума?
Познавам оценителя лично, един нормален човек, но явно когато му се даде задание, прави това което е възложено от поръчителя. Тази оценка разбира се е абсолютно безумна, ние сезирахме Камарата на професионалните оценители, прокуратурата, обжалвахме решението на общински съвет пред Административен съд Варна без никакъв резултат. В крайна сметка останаха едни формални закачки - „вие не сте заинтересована страна”, „нямате право”... и всичко си върви по мед и масло. В крайна сметка, държавата чрез Община Варна закупи нещо, което струва нищо. Купихме кон, а придобихме кокошка. В същото това време обаче, комплексът „Слънчев ден” който беше собственост на Георги Гергов, премина в ръцете на субект, който оказваше тогава политическа подкрепа на ГЕРБ и Бойко Борисов. Нали разбирате, че няма нищо случайно. Няма как кметът на Варна самостоятелно да измисли тази схема, да откаже решение на Министерски съвет и на общински съвет, ако не е одобрено от неговия пряк началник, в случая лидера на партията Бойко Борисов. Нали е ясно и че няма как Общинският съвет да хариже своите акции на Гергов, без това да бъде наредено от Борисов.
(цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл)Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..