Днешния Андреевден в народните предания е наричан още Мечкинден. Св.Андрей живеел в планината, но имал и нива, която го дарявала с всички земни блага. Веднъж обаче мечка изяла единствения вол, с който орял твърдата земя. Ядосал се Андрей и впрегнал мечката в ралото и от тогава светията станал господар на мечките. Затова днешният голям празник е известен и като Мечкинден. „Кафявите мечки в България са все по-склонни да променят териториалния си обхват заради негативно човешко влияние. Една от причините е лесният достъп до източници на храна, дължащ се на неправилното изхвърляне на отпадъци в селата. А веднъж загубили страха си от човека и започнали да нанасят щети, те биват класифицирани като „проблемни“. Това увеличава потенциала за конфликта им с хората, както и риска от бракониерство. Но нека не забравяме, че кафявата мечка е включена като приоритетен вид в Червената книга на България и незаконното ѝ убиване се третира като престъпление по Наказателния кодекс“, коментира старши експертът в програма „Опазване на видове“ във WWF Александър Дуцов.
Локализирането им е изключително трудно и изисква задълбочени познания за поведението и навиците на мечките, както и за техните местообитания. Затова освен на активната си теренна дейност, Отрядът разчита и на сигнали на местни хора и институции. С обединени усилия и резултатите не закъсняват. Това потвърждава и историята на трите мечета – Хуба, Вихър и Горан, които преди година и половина бяха намерени стресирани, уплашени и без майка в Родопите от екипа на РИОСВ - Смолян. След кратък престой в Парка за мечки в Белица и с помощта на Министерството на околната среда и водите, те бяха изпратени за рехабилитация в специализирания център „Арктурос“ в Гърция. Там се възстановиха успешно и от пролетта се радват на свободата си в национален парк „Централен Балкан“.
Отрядът помага и на хора в отдалечени планински места да обезопасяват домовете си
В рамките на година Спасителният мечешки отряд постави 12 електропастира за предотвратяване на нападения от мечки над пчелини, малинови градини и домашни животни. Освен ограждане на мястото с проводник, пълният комплект електропастир включва още инсталирането на врати, мълниезащита, колове за заземяване, изолатори и конектори. 90 % от всички електропастири бяха поставени в парк „Централен Балкан“, на територията на общините Карлово, Троян, Габрово и Априлци, а останалите – в Западните Родопи, на територията на област Смолян.
Отрядът работи заедно с местните общности за предотвратяване на бракониерството
За една година Спасителният мечешки отряд е получил над 20 сигнала за наблюдавани мечки и следи от тях в или в близост до населени места. Членове на отряда посещават конкретните места и се свързват с кметове, ловци, горски служители, гранични полицаи, за да си набавят нужната информация за всеки отделен казус. Експертите отделят специално внимание на това да разясняват на местните хора как да управляват изхвърлянето на отпадъци, за да не привличат мечки, как да обезопасят имота и градините си и т.н. Опитът на WWF показва, че личните срещи и разяснителните кампании са сред най-ефективните средства за превенция на незаконни дейности срещу мечките. А в помощ на туристите експертите поставят информационни табели край всички хижи в Пирин. Те съдържат инструкции как да процедираме при среща с мечка и към кои институции да се обърнем, ако попаднем на малки мечета без майка.
Отрядът настоява за промяна на глобите и наказанията за бракониери
При закононарушения срещу диви животни специалистите на WWF въвличат все по-настоятелно отговорните институции. Природозащитниците предоставят информация и обучават служителите им с цел повишаване капацитета за разкриване на престъпления срещу едрите хищници. Освен това експерти на WWF участват в междуведомствената група за създаване на специализирано звено „Престъпления против природата“ към Министерство на външните работи.
WWF отбелязва рождения ден на Отряда с тематично парти
По случай празника на Спасителния мечешки отряд, утре, 01.12. (четвъртък,) WWF ви кани на благотворително парти с кауза. Заповядайте на „Стани космат“ – любопитна комбинация от стендъп комедия, музика на живо и викторина със забавни въпроси, свързани с дивата природа. За доброто настроение на гостите ще се погрижат комедиантите Надя Брайт и Георги Кючуков. А на сцената ще излязат невероятните Ния Петрова, Елена Сиракова, Дими Деянски, Наталия Атанасова и Мама Нинджа. Средствата от партито ще отидат в подкрепа на теренната дейност на WWF и ще подпомогнат опазването на дома на дивите животни у нас.Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..