Много често, когато си купуваме някоя стока онлайн, хвърляме по един поглед на рецензиите и коментарите за търговеца, продукта или за компанията.
В повечето случаи тези коментари са положителни, а това понякога буди съмнение истински ли са или са генерирани от търговеца за да поддържа добра репутация. Понякога рецензиите могат да бъдат и негативни. Но и тук съществува възможността да не са написани от реални клиенти.
70% от онлайн потребителите се влияят от клиентските отзиви за даден търговец или продукт, а повечето споделят, че четат поне по 6 коментара преди да пристъпят към поръчка, показват проучвания. Оказва се също, че над 80% от потребителите приемат ревютата като лична препоръка. Според Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“, винаги когато четем коментарите трябва да имаме едно наум.
"Възможно е тези коментари да са продуцирани от самите търговци или от хора, които те са наели", каза Руменова.
Как да разберем кой отзив е фалшив и кой истински?
"Ако този който е писал коментара има регистрация в сайта, трябва да проверим дали потребителят е публикувал и други коментари или отзивите са само за определен търговец и определен продукт. Ако това е така, това означава, че той е нает да публикува предварително подготвени коментари, които ни подтикват да направим покупка", каза експерта.
"Има и много фирми, които предлагат такава услуга - да създават мнения, които може да са генерирани от изкуствен интелект или ги съчиняват сами. Тези коментари обикновено са без никакви правописни грешки или са с много правописни грешки с цел хората да ги приемат за реални", поясни още Габриела Руменова.
"Ако в коментара има една-две правописни грешки, колкото е нормално понякога човек да допуска, тогава е по-вероятно мнението да е автентично", допълни Руменова.
Според Габриела Руменова, твърде крайните коментари също са подозрителни.
Една от последните промени в Закона за защита на потребителите, предвижда ограничаването на фалшивите рецензии, напомни Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“.
Според новите текстове, търговецът вече е задължен да предоставя информация за автентичността на отзивите.
Габриела Руменова пък отбеляза, че невинаги търговецът е източник на фалшиви отзиви.
Нереалните негативни ревюта могат да бъдат също от клиенти на компанията с цел възстановяване на сума за покупка, получаване на отстъпка или друг бонус, както и от бивши служители, които не са се разделили с добри чувства с работодателя си.
Затова трябва да вникваме по-обстойно в коментарите ако са ни важни при вземането на решение за покупка и а не вярваме сляпо на всичко, което прочетем.
Заради силното влияние на клиентските отзиви в интернет, от платформата "Ние, потребителите" запчонаха информационна кампания "Фалшиви отзиви днес - проблеми решения утре".Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..