На Игнажден не трябва да се връщаме вкъщи с празни ръце. Това каза за Радио Варна Савка Атанасова, председател на читалището в село Изгрев, община Суворово. Тя и членове на групата „Веселите кулинарки” представиха на Игнажден народни ритуали, свързани с празника.
На Игнажден от дома си не трябва да изнасяме жар, огън, сол и пари. Традицията повелява домакинята да е сварила боба за трапезата от предната вечер. „На Игнажден боб не се вари, за да няма градушка”, допълни Атанасова.
Наремето се е гледало полазниците да са здрави, да бъдат богати, да са със задружно семейство. Те поздравяват стопаните, клякат и "клочат" - за да седнат кокошките и да се излюпят много пиленца, каза още Савка Атанасова. „Носи се по една кошница и се събират сухите плодове . Пожелават да има плодородие, благославят да има много животни в двора и да има здраве в семейството”, добави тя.
Трапезата за Игнажден е постна и много прилича на тази за Бъдни вечер.
В читалището в село Изгрев за всеки празник се подготвя тематичен кът в духа на българските традиции. „Ние гледаме всичко, което сме научили, да го предадем на децата си”, посочи Атанасова.
Подробностите чуйте от разговора на Даниела Стойнова с председателя на читалището в с. Изгрев:
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..
Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе. Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см. Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..