В двете зали на галерията публиката ще може да види експонирани над 60 творби, а виртуално са представени общо над 100 произведения на авторите: Альоша Кафеджийски, Васил Василев, Васил Стоев, Веселин Начев, Георги Динев, Гергана Лалова, Гълъб Гълъбов, Димитър Петров, Димитър Трайчев, Емил Попов, Иван Нинов, Иван Обретенов, Йордан Ангелов, Кина Петрова, Кирил Стефанов, Любен Генов, Мария Зафиркова, Мария Чакърова, Мартина Караиванова, Милчо Талев, Михаил Лалов, Николай Янакиев, Петра Димитрова, Пламен Аврамов, Румен Нечев, Стефан Кулев, Стилияна Узунова, Стоимен Стоилов, Тодор Димитров, Христо Христов. Отдаваме почит и на двама големи майстори, оставили трайна следа в историята на българската живопис – Володя Вълчев и Тома Трифоновски.
"Мотото на изложбата „Събуждането на града“, символно препраща към началото – началото на деня, началото на годината, надеждата за едно ново начало за света. Първите часове на деня, когато мракът полека-лека бива разкъсан и изтласкан от светлината. Първите дни на новата година, когато човек обръща нова страница и се надява да промени своя живот, а може би и себе си към по-добро. Това време свързваме с надеждата за промяна, с упованието в едно по-светло бъдеще за нас и за нашите деца. Местообиталищата в съвременния свят са най-вече градовете. Те са като един огромен, жив организъм, със забързания си ритъм като едно туптящо сърце, с хилядите човешки съдби, фокусиращи в него енергия на своите мечти, стремежи и търсения. Ето защо в настоящата изложба градът символизира нас, хората", подчертава галеристката Нели Вълчева.
Събуждането на града в едноименната картина на Милчо Талев е здраво свързано със земята – един прекрасен, пластичен, пастелен пейзаж от покрайнините на града. Като неин контрапункт ще усетим картината на Любен Генов „Импровизиран пейзаж“ – един поглед към събуждането на земята от горе, от птичи поглед. От там земята изглежда чиста, прозирно-синя, изумрудено-зелена, готова за ново начало.
Утрото, красотата на началото, когато златната светлина на деня започва да се разлива във всички посоки, ще видим в картините на Стефан Кулев „Краят на нощта“ и на Мария Чакърова „Светло“. Но утрото, познато на много от нас по съвсем различен начин, ще открием в картините на младия варненец Кирил Стефанов „Паркинг“, „Подлез“ и „Тролейбус“. Този момент, в който градът все още спи, но в трепкащите светлини на уличните лампи виждаме, сгушен в палтото си, Човека, устремен и забързан към новия ден, към нови победи или нови провали, към нови срещи или раздели, към новите предизвикателства на простичкото нещо, наречено живот, което го очаква.
В творбите в настоящата изложба зрителите ще могат да открият още много лица на съвременния град. Храмът и вярата, неразривно свързани с всяко човешко обиталище, ще преоткрием в скулптурата на Альоша Кафеджийски „Разпятие“ и картините на Йодран Ангелов от Бургас – „Храм I“ и „Храм II“. Крехката уязвимост и илюзорна устойчивост на нашите домове символизира стъклената пластика на Тодор Димитров „Стъклени убежища“. Другото лице на града, с неговите урбанизирани, промишлени гледки или с моменти от съвременното ни ежедневие, които ни съпътстват всеки ден, ще видим в картините на младата варненка Петра Димитрова – заводски кранове, надраскани крайпътни билбордове, казани, преливащи от боклук – и това е част от пробуждането на града.
Философски поглед и скрит подтекст има в дигиталния принт на Димитър Трайчев, наречен „Линия на оцеляване“ и изобразяващ стилизирано брега на морския град (може би Варна, може би не), с неговия фар, буните, плискащите се в бреговете му морски вълни и една тънка, но не червена, а златно-жълта линия на хоризонта – линията на оцеляването на нашите мечти.
Изложбата продължава до 20 февруари.
Кураторският проект „Диалози II“ – резултат от инициирана творческа провокация към няколко художника представя тази вечер Арт галерия Le Papillon. Изложбата се открива тази вечер от 18:00ч. и ще остане в арт пространството до 20 ноември. Откриването на изложбата в Деня на народните будители, 1 ноември, не е случайно. Екипът на галерията е избрал да..
В Деня на Народните будители Варненската библиотека посрещна отново археолога Александър Минчев с още една част от неговата колекция от уникални издания на български вестници и списания. Изложбата „Наковалня за сладкодумство – с отдаденост на България” разширява погледа към eдна от по-слабо изследваните страни на историята на..
От 1 до 3 ноември 2024 г. талантливи млади изпълнители от специализираните училища по изкуства във Варна, Пловдив, Русе и София ще покажат своите умения. За осми път Варна посреща участниците в един от най-авторитетните конкурси за млади пианисти в България, носещ името на Мила Михайлова – един от основателите на Държавното музикално училище във..
Екипът на Регионалния исторически музей ще отбележи на 31 октомври - Международния ден на Черно море, със събитие в памет на големия български археолог професор Михаил Лазаров. По повод 90-годишнината от неговото рождение от 17.30 ч. в Учебния музей (вход от бул. "Съборни") е прожекцията на документалния филм "На прага на цивилизацията", заснет от..
На 2 ноември търговски център във Варна ще бъде сцена на мащабен графити фестивал. Четирима от най-изявените графити артисти от Варна ще направят демонстрации. Работилница ще очаква най-любопитните. А феситвалът за разлика от много други, е насочен към публиката, а не към графити артистите, представя го Николай Чакъров от графити агенцията "The..
Община Варна организира детска изложба по случай Международния ден на Черно море - 31 октомври. Празникът ще бъде отбелязан с рисунки на малчуганите от детска градина 13 „Мир“, които ще бъдат изложени във фоайето пред зала „Пленарна“ в Общината от днес, сряда, в 11 часа. На официалното откриване на изложбата ще присъстват малките художници и техните..
Именитият български художник проф. Стоимен Стоилов, който от години живее и твори във Виена, подготви юбилейна изложба, с която отбелязва 80-ата си годишнина в своя роден град. Експозицията представя знакови произведения от различни периоди на неговото творчество – живопис, папируси, пастели, графика и рисунки. Носителят на Хердерова награда..