В двете зали на галерията публиката ще може да види експонирани над 60 творби, а виртуално са представени общо над 100 произведения на авторите: Альоша Кафеджийски, Васил Василев, Васил Стоев, Веселин Начев, Георги Динев, Гергана Лалова, Гълъб Гълъбов, Димитър Петров, Димитър Трайчев, Емил Попов, Иван Нинов, Иван Обретенов, Йордан Ангелов, Кина Петрова, Кирил Стефанов, Любен Генов, Мария Зафиркова, Мария Чакърова, Мартина Караиванова, Милчо Талев, Михаил Лалов, Николай Янакиев, Петра Димитрова, Пламен Аврамов, Румен Нечев, Стефан Кулев, Стилияна Узунова, Стоимен Стоилов, Тодор Димитров, Христо Христов. Отдаваме почит и на двама големи майстори, оставили трайна следа в историята на българската живопис – Володя Вълчев и Тома Трифоновски.
"Мотото на изложбата „Събуждането на града“, символно препраща към началото – началото на деня, началото на годината, надеждата за едно ново начало за света. Първите часове на деня, когато мракът полека-лека бива разкъсан и изтласкан от светлината. Първите дни на новата година, когато човек обръща нова страница и се надява да промени своя живот, а може би и себе си към по-добро. Това време свързваме с надеждата за промяна, с упованието в едно по-светло бъдеще за нас и за нашите деца. Местообиталищата в съвременния свят са най-вече градовете. Те са като един огромен, жив организъм, със забързания си ритъм като едно туптящо сърце, с хилядите човешки съдби, фокусиращи в него енергия на своите мечти, стремежи и търсения. Ето защо в настоящата изложба градът символизира нас, хората", подчертава галеристката Нели Вълчева.
Събуждането на града в едноименната картина на Милчо Талев е здраво свързано със земята – един прекрасен, пластичен, пастелен пейзаж от покрайнините на града. Като неин контрапункт ще усетим картината на Любен Генов „Импровизиран пейзаж“ – един поглед към събуждането на земята от горе, от птичи поглед. От там земята изглежда чиста, прозирно-синя, изумрудено-зелена, готова за ново начало.
Утрото, красотата на началото, когато златната светлина на деня започва да се разлива във всички посоки, ще видим в картините на Стефан Кулев „Краят на нощта“ и на Мария Чакърова „Светло“. Но утрото, познато на много от нас по съвсем различен начин, ще открием в картините на младия варненец Кирил Стефанов „Паркинг“, „Подлез“ и „Тролейбус“. Този момент, в който градът все още спи, но в трепкащите светлини на уличните лампи виждаме, сгушен в палтото си, Човека, устремен и забързан към новия ден, към нови победи или нови провали, към нови срещи или раздели, към новите предизвикателства на простичкото нещо, наречено живот, което го очаква.
В творбите в настоящата изложба зрителите ще могат да открият още много лица на съвременния град. Храмът и вярата, неразривно свързани с всяко човешко обиталище, ще преоткрием в скулптурата на Альоша Кафеджийски „Разпятие“ и картините на Йодран Ангелов от Бургас – „Храм I“ и „Храм II“. Крехката уязвимост и илюзорна устойчивост на нашите домове символизира стъклената пластика на Тодор Димитров „Стъклени убежища“. Другото лице на града, с неговите урбанизирани, промишлени гледки или с моменти от съвременното ни ежедневие, които ни съпътстват всеки ден, ще видим в картините на младата варненка Петра Димитрова – заводски кранове, надраскани крайпътни билбордове, казани, преливащи от боклук – и това е част от пробуждането на града.
Философски поглед и скрит подтекст има в дигиталния принт на Димитър Трайчев, наречен „Линия на оцеляване“ и изобразяващ стилизирано брега на морския град (може би Варна, може би не), с неговия фар, буните, плискащите се в бреговете му морски вълни и една тънка, но не червена, а златно-жълта линия на хоризонта – линията на оцеляването на нашите мечти.
Изложбата продължава до 20 февруари.
"Фауст" 2025 е третият прочит на това заглавие в историята на Варненската опера след „Фауст“ на диригента Йоско Йосифов и режисьора Михаил Хаджимишев (1955) и „Фауст“ на диригента Влади Анастасов и режисьора Кузман Попов (1974). С трактовката на третия варненски „Фауст“ са ангажирани маестро Светослав Борисов – главен диригент и заместник интендант на..
На 29 май във Фестивален и конгресен център в зала 5 от 19 ч. ще бъде представен късометражният филм „Провидение“ на Мина Крайчева. Историята се развива на крачка от настоящето. И ще ни зададе въпроси, с които предстои да се сблъскаме. Опасно ли е бъдещето, което ни очаква или е спасение? Филмът е дебютен за Мина Крайчева, която преди пет години от..
Ахроматично започва новият галериен сезон за "A&G Art Meeting". Той обаче ще предложи до финала си през ноември различни цветове, стилове, техники и гледни точки. Първият художник, когото Анна Халамян и Герхард Хорнман канят, е Данил Йорданов. Графитът като материал го интересува вече повече от две десетилетия. Той го изследва и търси най-подходящия..
Мултимедийният концерт „С музиката на Нино Рота“ на 24 юни е част от програмата на фестивала Опера в Летния театър Варна 2025 и ще представи най-доброто от филмовата музика на композитора, писана за великите образци на италианското и световното кино. В Летния театър, под диригентската палка на Бенедето Монтебело, ще звучат безсмъртните мелодии от..
Експозиционна зала "Ателие Георги Велчев" на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя самостоятелна изложба литография на един от признатите майстори на тази графична техника - Мария Чакърова. Под името "Цветно" художничката е подбрала произведения, създавани в периода от..
Културен център „Двореца“ представя самостоятелна изложба живопис на художника Веселин Куртев. Изложбата гостува в Каменната зала от 27 май до 9 юни 2025 г., като предлага на почитателите на изкуството възможност да се докоснат до изразителните и експресивни творби на Куртев. Откриване на изложбата: 27 май 2025 г. от 17:00 часа Веселин Куртев е..
Във връзка с провеждането на традиционни за Балчик предстоящи културни събития като Хоров фестивал „Черноморски звуци“, Фестивал на цацата, Музикален фестивал «Дни на класиката в Балчик», Фолклорен фестивал «Море от ритми», Международен форум «Българско наследство» и Театрален фестивал «Младите в изкуството – Виа Понтика» с решение на местния парламент..