Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нора и нейните човешки арменски и неарменски истории

Нора или Шинорик, както звучи автентичното ѝ име, разказва откак се помни. Публикува обаче едва от няколко години - от 2015 г.

Майсторски написани кратки истории, заредени с емоция, ирония, малко тъга и смях. Като тази как се месеци наред получава призовки - заради името си, да се влее в редиците на българската армия след завършване на средното си образование. Или други, свързани с дома и гозбите на баба ѝ, една от няколкото десетки хиляди арменци, успели да оцелеят и да се спасят у нас след Арменския геноцид през 1915 г. в тогавашната Османска империя.

Ето и един кратък спомен от "Откровенията на един Шинорик" на Нора Ардашева.

"Преди много години, тогава, когато имаше много силна арменска общност в нашия град (каква ирония, че това беше по времето, когато църквата беше в немилост заради политическите настройки на държавата ни), нашата танцова трупа беше поканена в Армения на турне!

Годината беше 1982, ако не се лъжа.

Отделно откровение може да се напише за това пътуване, но аз ще се съсредоточа върху посещението ни в Ечмиадзин /арменският Ватикан/

Беше върховно преживяване за моите крехки години, повярвайте.

Беше Голяма Богородица. Арменци от цял свят се бяха присъединили на големи групи към семинаристи, духовници и послушници.

В невероятната църква, прозвуча ангелският глас на Лусине Закарян. Всички бяхме разтърсени. Големи мъже хлипаха до мен, без да крият сълзите си. Сълзи на радост, гордост, че си частица от това величествено поклонение и дълбоко християнско смирение!

Представяте си, нали? Имах чувството, че се намирам в Забранения град!!!

След литургията, Върховният ни духовен глава, Католигосът, последван от дълга редица висши сановници, излезе величествено от църквата и се отправи към покоите си.

Хора от цял свят се втурнаха да докоснат...не знам какво всъщност.

А аз?

Аз, стоях неспособна да анализирам емоциите си и се стараех да запомня всеки миг от това свещенодействие, защото знаех, че това не се случва всеки ден.

Запомних много неща!

Запомних странните качулки, които носеха свещениците от най-близкото му обкръжение, запомних блясъка на диамантите(повярвайте различавах ги тогава, различавам ги и сега) инкрустирани в кръстовете, висящи на вратовете им и кървавочервените рубини по ръцете им! Запомних белите мерцедеси, последен модел, в които се качиха след това той и приближените му и отпрашиха на някъде!

Бях изключително впечатлена. Въздействието на тези картини върху крехкото ми комсомолско съзнание беше като шок!

Както и ужасяващата беднота, в която живееха 90% от нашите сънародници в Армения."


Повече може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Знаме на 46-ти Пехотен Добрички полк

Изложба разказва за първи път историята на 46-ти Пехотен Добрички полк

Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..

публикувано на 17.05.25 в 15:34

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 17.05.25 в 08:35

ММФ "Варненско лято" с амбициозна програма в навечерието на своята 100-годишнина

От 21 юни до 17 септември жителите и гостите на Варна ще се насладят на изпълнения на европейски оркестри и световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и утвърдени български музиканти.  Откриването на фестивала "Варненско лято" ще бъде под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор..

публикувано на 16.05.25 в 14:02

Събития в Двореца за Европейската нощ на музеите в Балчик

От 16 май до 30 май в галерия "Тихото гнездо" на Двореца в Балчик гостува изложба живопис на Паруш Парушев. На 17 май /събота/ от 9 до 17:30 ч.,във връзка с Европейската нощ на музеите, ДКИ КЦ „Двореца“ предоставя свободен достъп на всички свои посетители до Холограмата на кралица Мария Единбург, която се намира във вила „Тихото гнездо“. Посетителите..

публикувано на 16.05.25 в 13:52

Национална археологическа конференция с над 20 доклада в Балчик, отворена за любознателните

Над 100 археолози и повече от 20 доклада ще бъдат част от 63-ата Национална археологическа конференция, на която тази година Балчик ще бъде домакин от 27 май до 31 май в Мелницата. Конференцията ще бъде открита официално в първия ден вечерта от доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, Николай Ангелов – кмет на община Балчик, доц. д-р..

публикувано на 16.05.25 в 13:49

"Слънчеви рисунки“ - Варна събира детски таланти в цвят и звук

На 17 май деца от Варна ще могат да изразят своето творчество и въображение чрез рисуване върху сюжетите от песни. Идеята на проекта „Слънчеви рисунки“ е да обедини музиката и визуалното изкуство, създавайки хармонична симбиоза между двете форми на изразяване. Създадените от Доно Цветков песни за деца, основно по стихове на Райна Пенева, Петя..

публикувано на 16.05.25 в 11:21

„Провадийската чаршия в началото на 20 век“ – непоказвани експонати в Европейската нощ на музеите

Непоказвани досега предмети, снимки, документи, афиши и плакати представя в най-новата си изложба Историческият музей в Провадия. С експозицията „Провадийската чаршия в началото на 20 век“ местната институция се включва в Европейската нощ на музеите. Изложбата включва много предмети от миналото, които са били в дюкяните на централната  улица и..

публикувано на 16.05.25 в 09:40