Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Комиксът "Спартак - Легендата" и първият български роман по комикс "Спартак. Романът"

5
Снимка: Теодор Манолов

Зима. Борбата с инфлацията, последици от войната, партийната криза и дребните житейски проблеми като паркирани коли по тротоарите, продължава. Затова със следващия материал ще се пренесем в древността. Във времената на един от най-популярните герои - Спартак. За него сведенията, достигнали до наши дни, не са много. Примерно едни историци го представят като високообразован и извънредно опитен пълководец, други - безпросветен роб с харизмата на лидер. Тези две и много други сюжетни линии са развити в образи, цвят и думи в първия български графичен роман „Спартак – Легендата”. Преди време излезе първата част, сега е ред на втората. Автор на комикса е Теодор Манолов.




"Спартак ми дойде по наследство. И това е за мен е както голям късмет, така и голяма отговорност. Аз не съм направил първия графичен роман за него. Първия роман за Спартак го направи баща ми. И това беше, когато излизаше прочутото списание "Дъга". В един момент списанието спря да излиза. От този момент до наши дни баща ми постоянно ми намекваше, че ние с него можем да продължим тази история.


Защото приключенията на един супергерой, какъвто в случая е Спартак, могат да бъдат безброй, обяснява авторът Теодор Манолов.

"Това ми се струваше прекалено амбициозно и прекалено трудно. Голямо задължение. Всяка моя грешна стъпка в този проект може да изложи както мен, така и него като създател на образа и даже като създател на жанра."



И все пак Теодор Манолов започва проекта, но едва след като придобива опит. Комиксът на Теодор Манолов е цветен, докато оригиналът от списание "Дъга" е жълто-черен.

"Причината е била, че не им е останало време да го оцветят. Така е тръгнал. И са решили да не го оцветяват, защото вече се е бил превърнал в запазена марка. Графичният роман "Спартак - Легендата" е и един вид енциклопедия, продължава с представянето Теодор Манолов.



Какво представлява комикс-романът?

Няма точно такъв термин – по-точно се нарича графичен роман, за да се отдели от жанра на художествения роман, който е само с текст и евентуално с илюстрации, а и за да се отдели пък терминологично от комиксите, при които във всеки епизод има различно приключение. Затова на запад го наричат графичен роман, тъй като в цялата история, независимо в колко епизода ще бъде, се разказва една история, която продължава от епизод в епизод. Затова, за да не обърквам публиката си, не го наричам вече графичен роман, а просто комикс, тъй като с помощта на Националния фонд „Култура“ реших да направя тази история в чисто романна форма, тоест в текст.

По този начин, предполагам, че тези две издания ще се допълват?

Идеята е много елементарна, тъй като в комикса се събра прекалено много интересна информация. Комиксът започна да се превръща в нещо като комикс-енциклопедия, което сега се приема страхотно. Но съществува рискът да го претоваря от прекалено много данни, затова реших да разделя изданието на два жанра – художествен роман и комикс. Иначе историята е 99 процента същата, но подходите са различни. В комикса историята се представя по-близо до това, което се очаква в киното. Докато в романа човек може да си позволи по-дълги описания, които в киното са представени по-повърхностно.

Казваш, че си разделил самия графичен роман на части. Предстои да излезе втората. Историята продължава ли във втората част? Или първата е завършена в някаква степен?

О, не. Историята е доста дълга, затова тя ще бъде разказана в поне няколко книги, надявам се да станат повече от няколко. В моите проекто-записки съм стигнал до 15-и том.

Защо избра Спартак?

Спартак ми дойде в наследство и това е за мен както голям късмет, така и голяма отговорност. Всъщност аз не съм направил първия графичен роман за него. Първия графичен роман за него го направи баща ми. Това беше, когато излезе прочутото списание „Дъга“. Там започна одисеята „Спартак“ в българския комикс. Баща ми създаде този сериал в началото почти без опит, тъй като комикси дотогава в България имаше много малко. Такъв тип графичен роман нямаше.

Подробностите чуйте в интервюто с Теодор Манолов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00