След тригодишна пауза заради Ковид пандемията в село Кривини, община Долни чифлик, отбелязаха празника Сретение Господне, по известен като Петльовден - ден на мъжката рожба. Въпреки делничния ден жени от всички възрасти се хванаха на хорото, което предшестваше ритуалното жертвоприношение на отгледания специално за празника петел.
Сретение Господне е един от 12-те големи християнски празника и един от четирите посветени на Божията майка. "Сретение" означава "среща" и на него се чества четиридесетия ден от раждането на Исус Христос и посрещането му от праведния Симеон. Оттук е останал и християнският обичай майката да носи детето на 40-тия ден в църквата. За традициите на празника, легендите и обичаите разказаха пред микрофона на Радио Варна Радка Митева, , Тодорка Николаева, Виолета Паскалева, Марийка Любенова, Петра Кирова и част от нейните внуци и правнуци.
Село Кривини се намира в Източната част на Стара планина. Разположено е върху хълмиста местност, заобиколена от долина, през която тече река. Обградено е с гора, въздухът е чист, а тишината е оглушаваща, както казват местните. Кметството на селото се помещава в една от стаите на читалището. Никога в Кривини не е имало църква, затова местните събират пари, запрятат ръкави и с помощта на община Долни чифлик построяват параклис. Сградата е почти готова, остават довършителни работи, необходими по канона за храма. Местните са надяват параклисът да отвори до своя храмов празник тази година на 8 септември - Рождество на Пресвета Богородица.
От дълги години 2 февруари е голям празник в селото. Откъде идва тази традиция и защо във всеки двор се гледат поне по два - три петела ни разказа Иванка Кънчева, която е родом от Варна, но от 12 години живее в селото, заедно със своя съпруг.
По своята същност празникът Петльовден прославя мъжкото начало. Затова и в Кривини заколиха най-хубавият и голям петел и раздадоха лакомства със закачлива фалическа форма. Майсторка на курабииките от дълги години е Елизавета Георгиева.
Жителите на Кривини тази година отново възкресиха традицията на уникалния за района празник Петльовден. Според преданията безстрашна майка от едно от селата в района успяла да спаси сина си от съдбата на еничарин, заколвайки петел. С кръвта на птицата тя напръскала портите на къщата си и успяла да заблуди турците, които минавали да събират кръвния данък от селото, че нарочно е погубила чедото си. Затова на 2 февруари жителите на Кривини принасят в жертва красив петел, помазват с кръвта на птицата децата за здраве и се веселят. Традицията повелява на този ден да се слагат богати трапези, приготвени от сръчните ръце на кривинчанки. Във всяка къща се коли петел за здраве на мъжката рожба в семейството, откъдето и произлиза името на празника.
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха: многото денонощни аптеки / повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..
„Ако денят ти започне наопаки – легни си. Дай му втори шанс“, гласи закачливо послание в социалните мрежи тази сутрин. За да не ви тръгва денят наопаки, най-добре го започнете с Радио Варна. Ударната доза ефирен кофеин ви очаква и на нашите честоти с Иван Барбов, звукорежисьора Иван Тасев и Жоро Бекяров, който ще ни държи в течение с..
Липсата на достатъчно паркоместа в жилищните райони на Варна все по-често води до нарушаване на правилата за паркиране и последващи глоби от „Общинска полиция“. Освен регулярните проверки, полицаите работят и по сигнали за конкретен пътен участък. Това съобщи зам. кметът по сигурността Илия Коев. За случай на улица „Народен юмрук“ в кв. Левски,..
В предаването На село пообиколихме през последните няколко години почти всички села във Варненска област. Срещи с различни хора, с различни съдби, с различни представи. Ваня Славова и Даниел Симеонов е екипът на Радио Варна, който наскоро посети село Радан войвода:
Заседание на Общинския съвет в Аврен се проведе днес във връзка с инвестиционно намерение за изграждане на голям ветропарк. Какви решения взеха днес съветниците от Постоянната комисия „Финанси и бюджет“ към местния парламент във Варна. С поредица от литературни салони през април и май в Балчик отбелязват 60 години от основаването на..
„Събудих се сутринта и си помислих: „Ще стана, планини ще поместя“. После си казах: „Какво ще се меся на природата. Нека си стоят“. И се обърнах да си доспя“. Това гласи шеговита мисъл в социалните мрежи тази сутрин. Вие по-скоро обърнете на честотите на Радио Варна за да започнете деня с усмивка и ободрени. Иван Барбов, Жоро Бекяров и..