Първото по рода си проучване относно възприятията на пациентите за вземането на решения с изкуствен интелект в здравеопазването е в ход във Варна. Идеята е на Теодор Димитров, студент във Висшето училище по мениджмънт (ВУМ) във Варна и с подкрепата на проф. Станислав Иванов, зам.-ректор на ВУМ.
В медицината, изкуственият интелект (AI) се прилага отдавна. За момента основно като метод за образна диагностика или при обработка и анализ на множество изображения, смарт часовници се използват за наблюдение на ЕКГ и предсърдното мъждене, а смартфоните помагат на хората с Паркинсон за ежедневната оценка на движенията. С всяка следващата година приложението на технологиите с изкуствен интелект в медицината ще расте, категорични са и двамата.
Аргумент в тяхна подкрепа е, че изкуственият интелект ще автоматизира голяма част от диагностичните дейности в здравеопазването. Така медиците ще могат да отделят повече време на пациентите си.
Големите въпроси тук са с доверието към изкуствения интелект, който ние като общество продължаваме да възприемаме като нещо чуждо, непознато и дори плашещо, казва проф. Иванов. И, разбира се, отговорността. Кой носи отговорност за решение взето от изкуствения интелект?
Повече за това от Теодор Димитров и проф. Станислав Иванов може да чуете в звуковия файл.
Изследването на Теодор Димитров е получил одобрението на комитета по етика на Cardiff School of Management, Cardiff Metropolitan University. Ако желаете да се включите в него може да го направите тук.
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..