Изминалата 2022 година бе изключително успешна за специалистите от Археологическия музей във Варна. Благодарение на ползотворната теренна работа и кабинетната обработка на придобитата информация, археолозите представиха днес най-интересните си открития от 2022 г. Днешната дата 14 февруари не е избрана случайно, тъй като днес се отбелязва Денят на археологията в България.
Статистиката показва нарастващ интерес към музея през миналата година. Обектите на Отдел "Археология" са посетени от общо 106 732 души, стана ясно на пресконференцията, на която бяха представени най-важните и значими открития, направени от варненските археолози през археологически сезон 2022 г.
През проучвателния период в границите на ААР "Одесос - Варна" и във Варненска област са осъществени 26 спасителни археологически проучвания. Специалистите от Отдел "Археология" са провели редовни архелогически разкопки, финансирани от Министреството на културата на шест традиционно проучвани от Археологически музей - Варна обекти. Това са: Варненски халколитен некропол, Къснохалколитно селище при гр. Суворово, Раннохристиянски манастир в м-т Джанавара, крепост "Петрич кале" в община Аврен, Късноантична крепост на нос Св. Атанас в Бяла, Късноантична и средновековна крепост Кастрици в резиденция Евксиноград.
Нова раннохристиянска базилика, открита край село Звездица, е сензацията на миналия сезон за археолозите от Регионалния исторически музей във Варна. Това съобщи д-р Васил Тенекеджиев, който работи по обекта. Той заедно с колегите си е работил задълбочено по проучванията на два раннохристиянски обекта. Единният е църква в местността Джанавара край Варна, а другият обект - новооткритата базилика край село Звездица. Предполага се, че църквата е от VI век и е част от манастирски комплекс. Намира се на път, който води до южния бряг на Варненското езеро. За обекта се знае от Карел Шкорпил, намерил там няколко мраморни плочи с кръстове. Повече за новата сензация на музея и за административните проблеми около първия обект, чуйте от д-р Тенекеджиев:
По думите на Тенекеджиев новооткритата църква е многообещаващ обект, обнадеждаващ силно екипа на музея, който получава ценна подкрепа при проучването му от кметството в Звездица. Финансирането на досегашните дейности е от Община Варна, но учените се надяват тази година за разкопките на базиликата да има средства от държавата.
Сред най-големите открития на нос Св. Атанас в град Бяла е голяма бронзова теглилка за златни монети, разказа доайенът на археолозите Александър Минчев:
На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" край Сливен ще бъдат освободени първите три брадати лешояди в българската природа от 1972 г. насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия Балкански полуостров. Всички те са млади индивиди – един е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а..
Млада двойка от Варна решава да подаде ръка на абитуриентки в неравностойно положение, за да направят празника им хубав. В групи в социалните мрежи приканват и други да се присъединят към каузата им, за да предоставят всичко необходимо на завършващите, разказа Анелия Кожухарова, която е акушерка по професия. Тя и приятелят й предлагат безплатен транспорт..
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
За първи път в събота, 17 май, в рамките на Европейската нощ на музеите, ще бъдат отворени вратите на реставрирания дом на Янко Славчев – един от първите кметове на Варна след Освобождението. Домакин на събитието под надслов "Домът разказва" е споделено работно пространство във Варна с 11-годишен опит в организирането на културни, технологични..
Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения". Експозицията е подредена в Етнографския музей във Варна и ще бъде открита на 16 май, петък, в 16 часа. Изложбата представя традиционни и дизайнерски предмети, изработени от занаятчиите на музей „Етър“...
105 години от създаването на Първото висше търговско училище в България – Икономическия университет във Варна, се отбелязват на 14 май. Решението за създаването му е взето от тогавашната Варненска търговско-индустриална камара именно на 14 май през 1920 г. Идеята обаче се ражда далеч преди това и е резултат на стопанския и културния подем,..
Община Варна ще открие официално летния туристически сезон с мащабен концерт-спектакъл на 16 май (петък) от 19:00 часа на входа на Морската градина. Събитието ще премине под мотото „Варна – където времето тече различно“, което отразява уникалния дух на морската столица и множеството възможности, които градът предлага – за отдих, култура, туризъм и..