Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старите автомобили в България - двойно по-скъпи и с двойно по-малко продажби

Продажбите на автомобили втора употреба в България са намалели с 50% през последната година. На пазара се предлагат по-малко стари коли, а в същото време търсенето им е високо. Тази тенденция се наблюдава не само у нас, но и в цяла Европа, тъй като на пазара има сериозен недостиг на нови автомобили.

Според заместник-председателя на Асоциацията на вносители на автомобили Любомир Доросиев,  основна причина за това е пандемията, заради която се наблюдава и недостиг на пазара на нови коли.  

"Намалиха се страшно много доставките на консумативи, материали и чипове за нови автомобили и производството им в Западна Европа също намаля. В момента за нов автомобил се чака между 8 месеца и година и половина", коментира Доросиев. 

Това води до по-голям интерес към колите втора употреба, но и до по-малкото им предлагане на пазара поради невъзможността хората да се сменят стария си автомобил с нов. 

"Западняците са свикнали на 4-5 години да оставят стария си автомобил и да си купуват нов на изплащане. Сега обаче не така и почти не остават такива коли. За един такъв автомобил в момента се борим 5-6 човека да го купим", каза още Доросиев, който е собственик на автокъща. 

"Докато преди продавахме по 60 автомобила, а през зимните месеци поне по 30, то сега в зимния период продажбите са не повече от 3-4, а през останалото време продаваме около 20 стари автомобила", поясни Любомир Доросиев. 

Той допълни, че заради сериозните позиции, които имат родните автокъщи на Балканите, както и в държави като Швейцария и Италия, българският пазар все още е балансиран по отношението на предлагането и търсенето. 

Цените и на новите и на колите втора ръка обаче остават високи. Поскъпването на старите автомобили е с около 50%, а при някои по-луксозни марки достига и до 100%, поясни още Любомир Доросиев. Той не очаква спад на цените в следващите година-две. 

Промяна има обаче в нагласите на българите при покупката на автомобил. 

"Преди беше така, че българинът може да няма пари и къде да живее, но отиваше и си купуваше луксозна кола. В момента обаче се насочва повече към практичното и си търси автомобил според чергата", коментира Доросиев. 

Българите от големите градове търсят да закупят по възможност по-нов автомобил на по-малко километри за да им върши работа по-дълго време, допълни експерта. За хората в по-малките населени места колата е просто средство за придвижване и хората не са толкова претенциозни при покупката на стар автомобил. 

В последните години у нас се купуват все повече коли с бензинови двигатели, но дизелите продължават да са фаворит, въпреки по-високата цена на този вид гориво. 

"Това се компенсира с по-малкия разход на гориво", коментира Доросиев. 

Висок остава интересът и към колите с газови уредби заради по-ниската цена на газта и фактът, че тези автомобили са по-екологични, поясни още експерта. 

Чуйте репортажа на Иван Барбов: 






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ДКЦ-4 Варна

Общинските лечебни заведения във Варна са в добро финансово здраве

Общинските лечебни заведения във Варна са в добро финансово здраве. Повечето от тях отчитат положителни резултати, сочат финансовите отчети на лечебните заведения за 2023 г., които бяха разгледани и прието на днешното заседание на ПК „Собственост и стопанство“, съобщават от пресцентъра на ОбС. „Специализираната болница  за активно лечение на..

публикувано на 13.09.24 в 17:14

Ясни са резултатите от конкурсите за директор на две училища в община Балчик

Павлина Тодорова ще продължи да бъде директор на Средното училище „Христо Смирненски“ в най-голямото село на Добричка област – село Оброчище, община Балчик. Тя е класирана на първо място в конкурса за ръководител на учебното заведение, обявен от Регионалното управление по образованието. За средно училище „Христо Ботев“ в Балчик от двамата допуснати..

публикувано на 13.09.24 в 17:01

Канят варненци да се включат в чистенето на града

Община Варна и тази година ще вземе участие в кампанията на bTV да „Да изчистим България заедно“. Събитието ще се проведе на 14.09.2024 г. (събота). Призовават се граждани, институции, бизнес, социални, образователни и културни институти да се включат активно в почистването на междублоковите пространства, паркинги, паркове, места за отдих, детски..

публикувано на 13.09.24 в 16:41

Двамата офицер-пилоти на катастрофиралия учебно-боен самолет са загинали

Двамата офицер-пилоти на учебно-бойния самолет, който катастрофира в трета авиобаза Граф Игнатиево, са загинали, съобщава БНР. Екипажът е бил от базата в Долна Митрополия, съобщиха министърът на отбраната Атанас Запрянов и премиерът Димитър Главчев. Министърът на отбранатаобяви за утре Ден на траур във въоръжените сили, за да бъда почетена паметта..

публикувано на 13.09.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

МОСВ: Регионалните екоинспекции да картографират незаконните сметища

Регионалните инспекции по околната среда и водите да картографират незаконните сметища по места, каза днес в Белослав служебният екоминистър Петър Димитров.  В община Монтана работят активно по ликвидиране на незаконните сметища, посочи той. До този момент повечето общини са ликвидирали незаконните замърсявания и сметищата са запръстени, каза още..

публикувано на 13.09.24 в 16:12

Над 50 домакинства от община Белослав са пострадали от дъжда

Петдесет и две домакинства в община Белослав са подали информация, че проливният дъжд е наводнил дворовете им и приземни етажи от къщите. Няма пострадали хора и издавени животни. Това каза кметът на община Белослав Диан Иванов. Той уточни, че само за два часа са паднали около 100 литра дъжд на квадратен метър. Дерето е преляло в ниските части, където са..

публикувано на 13.09.24 в 15:31
Екоминистърът Петър Димитров и кметът на община Белослав Диан Иванов на оглед на дерето, което преля след проливния дъжд в сряда.

Екоминистърът: Състоянието на отводнителната инфраструктура у нас не отговаря на екстремните промени в климата

Състоянието на отводнителната инфраструктура не отговаря на екстремните промени в климата, това е посочено в специален доклад на МОСВ, в който се предлага и програма за действие, още при премиера Николай Денков. Определянето на максималните хидрологични оразмерителни количества са по методика от 70-те години и не са адекватни за сегашните условия...

публикувано на 13.09.24 в 15:03