Варнеската общност на екскурзоводите спази традицията и на професионалния си празник организира традиционния пешеходен тур, на 21-ви февруари. Водач беше екскурзоводът Катя Меламед, доктор по история и археология, преподавател и преводач. Тя запозна колегите си с любопитни и по-малки известни исторически данни от Историята на древния Одесос и с останките от него в днешна Варна. Най-важното, което трябва да знаят варненци за града си е фактът, че Варна винаги е била град, подчерта Меламед.
Варна е град още от първата половина на VІ-ти век пр.н.е. и оттогава никога не е сменяла градската си култура, градската си архитектура, градския манталитет на населението си, защото на пристанището има много разнородни култури, много разнородни идеи, и Варна е пример за град, смята Катя Меламед
Като историк и археолог ще ви попитам за телевизионния сериал "Войната на буквите", който се излъчва в момента. Какво мислите за него? Гледате ли го?
Не, не. Никак не ми се иска да съм критична... Гледах три четвърти от една серия и си казах - достатъчно.
Защо не го гледате?
Историята на България е много богата такава, каквато я знаем. Специално за времето на Симеон имаме много документи, много паметници, и няма нужда нищо да прибавяме излишно от въображението си. Ако я покажем такава, каквато е - тя е достатъчно блестяща.
Тоест би било добре да имаме и един такъв филм, който стъпва изцяло на историческите факти?
Имахме много такива филми. "Хан Аспарух" и други да не ги споменавам, в чиито сценарии се бяха погрижили да проучат историята подробно без да измислят неща, които никога не са били. Какви са тези тайни букви, като те са така добре описани и така добре документирани в много паметници, няма тайни букви. Има Аз Буки, с които българите си служат.
Пазим ли езиковата си и писмена култура?
Не искам пак да критикувам, но трябва да признаем, че малко сме я занемарили, особено младите поколения. Когато ние ходихме на училище бяха много строги с нас. Но, да, пазим си културата, аз съм оптимист.
Според вас как съвременните родители и учители могат да предадат успешно любовта към езика и българската писменост на фона на неизбежната онлайн комуникация и ученето на английски и други чужди езици?
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..