След 24 февруари 2022 Балчик е един от първите градове у нас, който посреща украинците, решили да търсят спасение от руската инвазия в страната им отвъд границата. От няколкостотин в началото, бързо прерастват в хиляди - близо девет, в първия период от хуманитарната програма, концентрирани в Балчик, Кранево, Албена. Движението на бежанците следва хода на бойните действия и решенията за оказване на помощ от страна на българското правителство.
В последната година през община Балчик преминават по програмата за настаняване близо 47 хиляди души, днес те са под 1000, предимно в общинския център и в Кранево. Общо в областта са подпомогнати еднократно с по 375 лева 4600 украинци, предимно от община Балчик, а около 3000 души получават ваучери от по 100 лева за покупката на продукти и вещи от първа необходимост.
На фона на тези числа започналите работа в последната година, за които е подадена информация в Дирекция „Инспекция по труда“ Добрич, са 631, като 15 са наетите непълнолетни украински граждани, обобщават от службата. Те полагат основно труд в сферата на туризма, в хотелиерството и ресторантьорството.
„Лесно се наема работна ръка от Украйна, стига да имат желание да работят. Това, което спира хората, е, че при сключване на трудов договор мястото, където пребивават, остава за тяхна сметка“ - коментира Дария Петкова – управител на италиански ресторант в Балчик. В момента е наела един украински гражданин. По думите и държавният стимул към работодателите по отношение наемането на украински бежанци поставя условия, на които малко фирми могат да отговарят след ковид кризата – на първо място да нямат задължения към държавата.
Олга от Одеса идва в Балчик с дъщеря си и внучката си през септември, съпрузите им остават в Украйна. От офицер в министерство на извънредните ситуации сега е помощник готвач. Напускат Украйна веднага след войната. Първата им спирка в Обзор продължава до края на първия етап от правителствената програма, след което се връщат в Одеса. Но там се оказва невъзможно да останат и избират за свой пристан Балчик.
„Трогната съм от колектива. В тази атмосфера не чувствам, че не съм у дома, забележителни и добродушни хора, топли. Приеха ме много добре както на работа, така и в квартирата, където живея.
Започнах работа като помощник в кухнята, не можех нищо, но имаха търпението да ме научат. В Одеса работех в министерство на извънредните ситуации, в статистиката. Съвсем друга специфика, но се научих, помогнаха ми" - споделя Олга. Обича Балчик, чувства се добре тук.
Не само че бързо се учи, но заради човешките отношения, които среща тук, вече пише книга. Не е тъжна книга, а книга за хората, за колектива, за хумористичните ситуации. Ще се казва „Съкровище“ в превод от италианското име на ресторанта, приел я не само с топлината от готварската печка, но и с топлината на сърцата, които работят там.
„Честно казано, не виждам голяма разлика между украинци и българи. Разбира се, навсякъде има различни хора, но тук се чувствам като у дома. Тук ми е уютно. Обичам хората тук и това ме вдъхнови да започна да пиша книга. Тя ще се казва „Съкровище“, преведено от „Тесоро“ на италиански, и ще разказва за хората, за колектива, за отношенията в колектива. Няма да бъде тъжна, ще бъде за хумора в кухнята. Дано се получи“ – благодарна е Олга на домакините си както на работното място, така и в квартирата, която живее.
Въпреки че добре се чувства в Балчик, най-голямото и желание е войната в родината и да свърши и се върне у дома.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..