Недостатъчната височина и липсата на време за реакция може да са основните причини за катастрофата със самолета на летище „Лесново“. Това каза за Радио Варна Христо Христов, който е председател на Националния борд за разследване на катастрофи във въздушния, сухоземния и морския транспорт. Той уточни, че загиналият пилот Георги Влайков, е бил опитен – с достатъчно летателни часове. През 2019 година е преминал специално обучение по аеробатика във Великобритания.
Според Христов инцидентът се дължи на грешна преценка на обстановката и минималната безопасна височина, на която започват и завършват фигурите. По думите му трябва да бъде оставен резерв от височина за непредвидени ситуации, като проблем с управлението или двигателя, за да има време в такива случи да се набере скорост и машината да се приземи успешно.
Христов посочи и друга хипотеза - при изпълнени на фигурите пилотът е влязъл случайно в спирала, а другото предположение, че това е бил търсен ефект, защото това са елементи от фигурния пилотаж, които създават емоции, но оттам идва скъсяването на височината и времето за реакция за изтегляне на самолета от това положение. Има и друг момент - скоростен срив, каза експертът. Той се получава вследствие на големи претоварвания, които стават при демонстрации, тогава се откъсва въздушният поток от крилата и самолетът става неуправляем.
Самолетът е личен и е с немска регистрация. Христов обясни, че това е честа практика, тъй като изискванията на нашата администрация са по-високи, а в други страни от ЕС нормите за поддържане на летателна годност са по-леки.
Чуйте интервюто на Валери Великов с Христо Христов, председател на Националния борд за разследване на катастрофи във въздушния, сухоземния и морския транспорт:
Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая", и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..