Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хижар е повече от професия

От миналата година “Хижар“ е вече професия според Националната класификация на професиите и длъжностите. Обаче дали самите хижари възприемат работата си като професия. На хижа "Балкански рози" над Карлово не мислят така.


От много време имах намерение да посетя хижа "Балкански рози". Всъщност, името на хижата идва от цветето Балканска роза. И така след многократни обаждания по телефон да си запазя място, най-накрая в средата на март се намери едно свободно. Оказа се, обаче, че по това време в хижата освен стопанката няма никого. Имах възможност да поговоря с хижарката Таня Миткова, докато навън се сипеше дъжд, мислейки си, как ще сляза на следващия ден по мокрите камъни.

"Била съм турист. Никога не съм си мислила, че мога да бъда хижар и да работя на хижа. Помогнах за изграждането на заслон "Ботев". Прибрах се в София, но вече знаех, че това не е моето място. Случайно разбрах, че тази хижа я дават под наем, направих си офертата и така."


Хижа "Балкански рози е разположена"  в гората над Карлово. До нея се стига по туристическа пътека, която следва коритото на Голяма река. Върви се през гората, която всеки сезон е невероятно красива.

"Когато дойдох, тази сграда, в която се намираме в момента, беше изоставена, с паднал покрив. Започна се почти от нулата и за изграждането, и за ремонтите."

Преди много години хижата е била детски санаториум, разказва хижарката Таня Миткова.

"Балкански рози" е основана от двама лекари като детски санаториум. За лекуване на деца с асматични заболявания. До хижата няма път. Децата са се извозвали с кончета и са се лекували безплатно."

В момента "Балкански рози" е една от най-предпочитаните хижи в Стара планина. И то не само заради гостоприемството, което всеки турист получава, когато пристигне тук.

"Това може би се дължи на самата природа, която е около нас. Уникална е. И не на второ място винаги съм казвала, че една хижа може да е много хубава като сграда, но за мен най-важното е отношението на самите стопани на хижата."

Таня Миткова е една от малкото хижарки, не хижари, които поддържат хижа в България. А това не е никак лесна работа. Най-малкото до там няма път. Има само пътека. И всичко се изнася нагоре с коне.

"Много пъти и аз самата съм се замисляла защо и как продължих толкова години. Може би малко инат, че трябва да докажа на себе си, че мога. Най-вече любовта. И се намирам на моето си място."


Хижарите са друга порода хора, продължава Таня Миткова. Но нищо човешко не й е чуждо, ако трябва да използваме това клише. 

Работно време в хижата няма. То е 24 часа, седем дни в седмицата. Туристите са добре дошли по всяко време, но спазвайки правилата.

"Когато отиваш на едно място, където няма централен ток и ти кажат, че не можеш да си включиш сешоар, за да си сушиш косата, това означава, че не може. Но има и такива, които въобще не ги интересува."

Търпение. Това е основното качество, което един хижар трябва да притежава, категорична е Таня Миткова.

"Няма как да стане професия. Защото един хижар в една хижа трябва да разбира от всичко. Няма такава професия, при която да разбираш от всичко!"


Иначе хижа Балкански рози се намира над Карлово. Преходът е три часа. И няма обхват – никакъв. Само гора, река и диви животни. Мечки също, но това е за друга история.

В звуковия файл има още.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Карин дом връчва наградите "Иван Станчов"

Карин дом ще отличи посланиците на децата с награди „Иван Станчов”. Дарители, доброволци, благодетели и застъпници за правата на децата със специални потребности ще бъдат наградени с приз, вдъхновен от делото на Иван Станчов. Днес от 18 часа ще се проведе Годишното благотворително събитие на Карин дом под  мотото „Бъди посланик на децата”.  Ще..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Сериал за Иванчо и Марийка готви Росен Марков

Нова продукция за хората подготвя Росен Марков. Сериалът започва от днес. Целта е да бъдат провокирани усмивките на българите, които все по-рядко се усмихват, каза Марков. Сценарист е негово величество народът. Чуйте още:

публикувано на 30.10.24 в 13:11

С официална церемония, концерт и изложба Варна отбелязва Деня на будителите (програма)

По повод Деня на народните будители, Община Варна организира тържествено честване - церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и молебен. Събитието ще се състои на 1 ноември от 10:00 ч. на паметника на Отец Паисий в Алеята на Възраждането в Морската градина. Съорганизатори на проявата са Военноморските сили на Република България и..

публикувано на 30.10.24 в 10:35
VARNA BREEZE by EXIT

Меломани още чакат парите от билетите за VARNA BREEZE by EXIT, обявен за безплатен в последния момент

Все още има меломани, които не са си получили обратно парите за билети от Фестивала VARNA  BREEZE  by EXIT, след като от община Варна обявиха, че четиридневното събитие от платено става безплатно. Това стана ясно само ден преди началото на фестивала на 15-ти август, и след период на продажба на билети. Така и до днес закупилите билети са в..

публикувано на 30.10.24 в 09:02

Двудневна научна конференция "Море" започва от днес във Варна

Научна Конференция „Море“ се провежда днес и утре във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Научната конференция има за цел да обедини научната общност за представяне на Национална научна програма „Море“. Чрез Национална научна програма „Море“ ще бъдат консолидирани усилията на научните организации, висшите училища, иновативните бизнес..

публикувано на 30.10.24 в 08:08
Чешмата в с.Равна

Възстановяват три обществени чешми в Провадийско

Три чешми в община Провадия ще бъдат възстановени от Българска фондация „Биоразнообразие“, съобщи за Радио Варна Ива Георгиева от организацията. Фондацията има вече опит във възстановяването на обществени чешми в Сакар край Тополовград, където по време на теренната работа учените откриват няколко вида тритони и рядко водно растение...

публикувано на 29.10.24 в 16:05

Отбелязваме 110 години от смъртта на Пейо Яворов

На 29 октомври се навършват 110 години от смъртта на големия поет и драматург Пейо Яворов. На тази дата през 1914 г. той слага край на живота си, оставяйки дълбока следа в българската литература със своите стихове, театрални драми и неразделна връзка с кръга "Мисъл".  В негова памет днес в Националния литературен музей организират поклонение на гроба..

публикувано на 29.10.24 в 12:20