Храброво е село, което е известно най-вече с личностите, произлезли от там.
Селото, което е дало на България видни учени, общественици и професори, сред които са дългогодишният ректор в Икономически университет-Варна Кальо Донев и аграрният икономист Панайот Щерев.
Старото име на селото е Хамзалар.
Миналото за селото се е съхранило в преданията на местните хора.
Има хипотези, че в началото на 19-ти век в подножието на Добруджанското плато – там, където започва баирът, спускащ се към Батовската долина, е съществувало турското село Керез орман /черешова гора/, вероятно наречено така заради изобилието от диви череши.
С разрастването на населеното място се е появила нуждата от обширни пасища, за да се изхранва добитъкът на турските скотовъдци.
Най-вероятно това е принудило братята Хамза и Али да се преселят в равнината.
Те построили чифлик в южната част на днешното село Храброво.
Така било основано селището Хамзалар, което е преименувано на Храброво в средата на 20 век.
В местността Отлу бурун, югоизточно от Храброво, е съществувало тракийско скално светилище, което датира от края на късната бронзова епоха. Предполага се, че в светилището е практикуван култът към Слънцето.
Днес хората в селото са към 60 души, през лятото към тях се присъединяват и неколцина чужденци, предимно англичани.
Репортерът ни Ваня Славова разговаря с кметския наместник Йордан Коев:
Край селото има 15 ветрогенератора. Заради вибрациите и облъчванията от тях немски жители, въпреки интереса към имот в селото, се отказват да купуват.
Впечатление в Храброво прави новият храм.
Всички са християни в селото. Има само двама роми и десет семейства копанари.
Както е характерно за много от селата спомените за миналото са повече и по-разнообразни в сравнение с притихналия живот сега:
Чисто, спретнато и мъничко е това населено място.
Хората, които са останали в него, са приветливи и ме посрещат сърдечно.
Запознайте се и вие с Борянка Стефанова:
Симеон Донев е председателят на кооперацията.
На 78 години е, а трудовият му стаж е 65 години, в земеделското стопанство, без ден прекъсване. Въпреки че е работил и административна работа, бил е кмет на Балчик преди години.
Нека чуем неговата философия за живота и работата:
Сава се намира на 5 км югоизточно от Дългопол и на 80 км югозападно от областния център Варна. Селото се намира в долината на Голяма Камчия, а на километър на изток са бреговете на язовир Цонево. На юг от Сава започват склоновете на Коджа балкан. Посещаваме го в един слънчев зимен ден. Тишина, спокойствие и липса на хора. Това е първото ни..
Отделението по детска хирургия в Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Анна“ във Варна ще спре да работи за три седмици. Каква е причината ще коментираме с дългогодишният му ръководител – детския хирург д-р Румен Христов, в 8.10 часа. Абсурден случай в с. Аспарухово ще разкажем с г-жа Дора Облакова. Тя е потърпевша, защото..
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключва днес - проверяваме какво се подобрява в градската среда около пазара. Варненци, които желаят да подарят на Зоологическата градина своето все още свежо коледно дръвче, могат да го оставят на входа на зоопарка. До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и..
Проверка по сигнал на слушатели – транспортни неволи за живущите в СО „Добрева чешма“ край Варна. Предложенията за работа намаляват с 39% през декември спрямо ноември, но има спад и в сравнение със същия перод на 2023 година Близо половината от чужденците, които идват у нас, влизат с цел туризъм, а две трети от тях посещават морските ни..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. За Св. Йоан Кръстител ще ни разкаже отец Ясен Шинев, служещ в старинен храм Св. Упение Богородично и храм Св. Атанасий, в 6.40 часа. Новата година започва..
„Кафето може и без захар, но без усмивка – горчи“, гласи мъдрост с неизвестен автор. Всички, които искат да започнат денят си с усмивка, просто трябва да превключат на честотите на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Иван Барбов, Доротея Николова и звукорежисьорът Петър Венков ви очакват с пълни чаши с кафе и пълна торба с..