ПРОГРАМА:
• 18:00 – 18:30 - откриване с фолклорни изпълнения на студентски танцов ансамбъл „Диана“ към МУ - Варна.
• 18:30 - 19:30 - „Моето тяло“: учени от катедра „Анатомия“ на МУ - Варна ще демонстрират физически и дигитални фантоми в науката и медицината, както и 3D-визуализация и точна симулация на структурата на човешкото тяло. Те се използват за дизайн на импланти, за тестване на медицински устройства и за обучение.
• 20:00 часа - студенти и преподаватели от Катедра „Химия“ на МУ - Варна ще изнесат „Шоуто на химиците“ – ефектни демонстрации на химически реакции и експерименти, изготвяне на „слонска паста за зъби“, „светофар“ и др.
• Последният вход на група за посещение ще бъде в 23:00 часа.
Европейската нощ на музеите в Музея по история на медицината ще приключи в 24:00 часа. Адресът е ул. „Параскева Николау“ № 7, точно срещу кораба „Дръзки“.
Парк-музей „Владислав Варненчик“ отваря с вход свободен, японски театър Камишибай и приказно четене за най-малките в Нощта на музеите.На 13 май (събота) с вход свободен от 18:00 до 23:00 часа Парк-музей „Владислав Варненчик“ се включва в Европейската инициатива Нощ на музеите.
Посетителите ще имат възможност да разгледат постоянната експозиция на Музея, където могат да видят рицарските доспехи, представящи епохата на кръстоносните походи, както и различни видове средновековно оръжие и снаряжение, открити на бойното поле. Желаещите ще могат да влязат и в мавзолея на полско-унгарския крал Владислав Ягелончик, по-късно наречен Варненчик.
От 18:00 до 20:00 часа най-малките гости на Музея ще се потопят в света на приказките заедно с нашите приятели от Магазина за детски книжки и дървени играчки. С тях те ще се запознаят с японски картинен театър Камишибай и ще се пренесат в приказния свят на детските книжки в компанията на ученолюбивия дракон Зог, нейна милост принцеса Перла и безстрашният рицар Гадабут.
Военноморският музей отваря врати с вход свободен и богата програма в Нощта на музеите
На 13 май (събота) от 18:00 до 23:30 ч. с вход свободен и специална програма Военноморският музей се включва в Европейската инициатива „Нощ на музеите“.
Наред с постоянната вътрешна и външна експозиция посетителите ще имат възможност да разгледат и най-новата изложба.
„Хладното оръжие в Българската армия – символ на доблест и чест“, в която са изложени образци на лично хладно оръжие от времето на Освобождението през 1878 г. до края на монархическия период през 1946 г.
Нощта ще бъде открита със специален топовен салют от средновековно корабно оръдие и концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Изкушените от морската тематика ще се научат да мятат хвъргало и връзват здрави моряшки възли, ще се запознаят отблизо с въоръжението, снаряжението и униформите на българите през вековете и ще проследят участието на Българския флот в Първата световна война.
ПРОГРАМА
18:00 – 23:30 ч. – Вход свободен за постоянната експозиция и временната изложба „Хладното оръжие в Българската армия – символ на доблест и чест“;
18:00 – 19:00 ч. – Концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили;
18:00 ч. – 22:00 ч. – На всеки кръгъл час топовни залпове от средновековно корабно оръдие, възпроизведени от Клуб миноносец „Дръзки“;
18:00 – 23:00 ч. – Демонстрация на въоръжение, снаряжението и униформите на българите през вековете с Клуб миноносец „Дръзки“;
19:00 – 23:00 ч. – „Училище за моряци“ – как се връзват морски възли;
19:00 – 23:00 ч. – Документален филм „Флотът (1915 – 1918)“, създаден от Военния телевизионен канал.
Европейската нощ на музеите се организира под патронажа на Съвета на Европа, ЮНЕСКО и Международния музеен съвет (ICOM). Инициативата е на Френското министерство на културата и съществува от 2005 г. За изминалите години тя се наложи като най-значимата общоевропейска музейна изява. В нея се включват над 4000 музеи и галерии от 40 европейски държави. България е сред страните, които първи и най-активно откликват на инициативата. Музеи и галерии по традиция отварят врати за посетители, предлагайки както безплатно разглеждане на постоянните и временните изложби, така и разнообразни, специално организирани за Нощта на музеите, събития.
Целите на изявата са да се акцентира върху важната роля на музеите за развитието на обществото, да се предложи нов поглед върху експозициите, да се даде равен достъп до музеите и културните изяви, осъществявани в тях на хора в неравностойно положение и да се осъществи неформален контакт с публиката."Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..