Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как оцеляват без бюджет малките общини в България?

| обновено на 31.05.23 в 10:14
Снимка: БГНЕС

Юбилейната 25-а Национална среща на финансистите от общините се провежда до днес, 31 май, в к.к. "Златни пясъци".

Как оцеляват общините, особено малките, без бюджет? Отговор търсим от Владимир Георгиев, член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. Георгиев е и кмет на община Самоков.

"Никой от кметовете не си е представял в началото на мандата през 2019 г., че ще се случи такъв мандат - пандемията, войната... Още повече, че миналата година държавата прие един бюджет, след това се направи актуализация на този бюджет, но дори и тогава не сме си представяли, че ако изпаднем в тази криза, която виждаме вече две години, ние днес дискутираме да предложим промени от пет народни събрания назад. Някои текстове са абсурдни. Никога не сме си представяли, че няма да имаме бюджет. Но сега говорим за Закон за удължаване на удължаването на бюджета. Никой не си дава сметка, че животът в малките населени места продължава", каза Георгиев.

Високите цени за отопление и липсата на компенсации, както и невъзможността за повишаване на заплатите в администрациите са част от проблемите пред малките общини, обобщи Владимир Георгиев."Към настоящия момент ние не можем да си поемем заплатите и делегираните от държавата дейности", отбеляза Георгиев.

77 общини в България са се отоплявали на газ през изминалия сезон. "Ние нямахме възможност по никакъв начин да компенсираме високите цени за отоплението", посочи той.

Владимир Георгиев допълни, че е куриоз, че в момента започват дискусии за бюджет 2024-та, а "все още нямаме бюджет за 2023 г".

Георгиев изрази мнение, че ситуацията е изключително притеснителна. "Ние, кметовете, се опитваме да кажем на нашите народни избраници, че не само е належащо да се направи удължаване на бюджета - сега работим едва с 1/12 от него, но разчитаме да седнат и да направят един бюджет, с който можем да работим", посочи Георгиев.

Целия разговор с него чуйте в звуковия файл:




По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разследват козметичен салон в центъра на Варна за незаконно поставяне на ботокс

Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..

публикувано на 07.02.25 в 14:09

ГДБОП предупреждава за нова имейл измама от името на адвокатски дружества

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..

публикувано на 07.02.25 в 14:05

Росен Желязков: Недопустима е държавна намеса при тавана на цените

Премиерът Росен Желязков настоя, че пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполагат регулаторните органи, съобщава БНР.  Отворът на министър председателя бе на въпрос от народния представител от "ДПС-Ново начало" Халил Летифов, който поиска..

публикувано на 07.02.25 в 12:34

Специалист: Парацетамолът, съчетан с алкохол, може да бъде пагубен за здравето ни

Властите предупредиха за опасно предизвикателство сред тийнейджърите в "ТикТок". То е свързано с едно от най-общодостъпните лекарства - парацетамолът, и приемането му в големи дози. Подрастващите се състезават кой ще изпие повече таблетки. Предизвикателството е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнейджърите...

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Близо 36 хиляди чужденци са получили право да работят у нас през 2024-та

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година, предаде БНР, цитирайки Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много разрешителни са..

публикувано на 07.02.25 в 10:34

Възстановяваме до 200 лв. данък след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2024 г. плащания за труд в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена, е до 200 лв...

публикувано на 07.02.25 в 10:14

Ресторант заменя премахнати заведения на плажа в "Аспарухово", чакат се резултатите от проверката на РДНСК

Преместваем обект, тип ресторант, ще бъде изграден на плажа във варненския квартал "Аспарухово". Той ще се намира на мястото на двете заведения, премахнати миналото лято и в края на миналата година. Разрешение за изграждането на новия ресторант е дадено от главния архитект на Община Варна и е съгласувано и одобрено от Министерството на туризма. Това..

публикувано на 07.02.25 в 09:20