Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за билките представя във Варна Искра Урумова

Ашерсоновият оман и теснолистият живовляк. Това са две от по-неизвестните билки, за които се разказва в новата книга на Искра Урумова и Елионора Недялкова „Коя е билката“. Представянето й е на 21 юни, в първия ден на лятото, от 18 часа и 30 минути в двора на Археологическия музей във Варна. В него ще се включи и фолклорната формация „Четирилистна детелина“ при Народно читалище „П. Р. Славейков“ с ръководител Петя Горанова.

Във всеки дом има по една тетрадка, изписана на ръка и е най-ценна, най-скъпа на сърцето от всички книги в домашната библиотека. В нея се крият знания, мъдрост и рецепти, предавани с обич от поколение на поколение, събирани от близки и познати, пазени грижливо и приготвяни с любов.„Коя е билката?“ от авторката на поредицата „Самодивски сезони“ Искра Урумова и потомствената билкарка Елионора Недялкова е скътала между страниците си част от магическата тайна на тези тефтери. Това е краткото описание на книгата, което може да откриете и на корицата ѝ. Представени са 17 билки:

"В тази книга хората могат да открият билките по няколко критерия – Коя е най-търсената билка от българите? Коя е най-слабо познатата билка от българите? Има ли билка за любов? Има ли билка за предпазване от лоши мисли? Има ли билка, която е брат на друга билка? Коя е най-мистериозната билка? Коя е най-скъпата като цена?," обясни варненката Искра Урумова, която познаваме и като кореспондентка на една от националните телевизии.

В новата ѝ книга са включени още народни песни, тайнствени поверия, полезни рецепти от миналото, легенди. Казва, че всичко това е подбрала от стари сборници, наследство от нашите баби и дядовци. А за произхода на билките има и специална приказка:

"Това е книга, която човек да сложи в раницата, да отиде в планината, да реши да си набере малко билки за чай, да си ги занесе вкъщи, за да знае какво да гледа, като бере билката, как да я изсуши, как да я ползва. Ние имаме безкрайно богатство от билки и мисля, че е добре всеки от нас, поне малко, да знае за тях", казва Урумова.

А знанието е свързано с това къде виреят билките, кога се берат и как се съхраняват, за да запазят най-ефикасно свойствата си. Според Искра Урумова с пълно право нашата земя може да бъде наречена Царство на билките. Не случайно България е най-големия износител в Европа.

Илюстрациите в книгата са на художничката Таня Минчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54

"Двореца" в Балчик и музеят на румънската кралица в Яш се обединяват за популяризиране на наши и техни творци

„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...

публикувано на 05.05.25 в 14:37

Дискусия "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война" във Варна на 8 май

Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна,  организират дискусия на тема:  "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война".  Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 11:03

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 01.05.25 в 16:03

Във Варна ще гостува авторката на "Феята от захарницата" Катя Антонова

Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова  ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..

публикувано на 30.04.25 в 15:07