Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преброяване на делфините юни 2023

Най-много китоподобни са наблюдавани южно от Бургас до границата ни с Турция

| обновено на 03.07.23 в 17:59
4
Черноморски обикновен делфин - Delphinus delphis ponticus
Снимка: greenbalkans.org

Последното преброяване на делфините в Черно море не показва изменения в популацията, през този период тя е на по-голяма дълбочина – обобщи Димитър Попов, ръководител на проекта за опазване на китоподобните в България към „Зелени Балкани“. Данните от експедицията, извършена от 20 до 25 юни т.г., предстои да бъдат анализирани, за да бъде направена оценка на числеността и плътността. "Регистрирани са около 200 наблюдения за около 700 км трансекти, което е сравнително нормално в сравнение с предходни години. Приближава се и до пролетните нива, когато концентрациите им са видимо по-близо до брега, изцяло в териториалните ни води" - обясни Попов.

„Установихме концентрации на по-големите дълбочини – 80-100 метра: в южната част – най-много; централната част между Бургас и Варна – по-ниска плътност, както и в северния сектор – между Варна и границата с Румъния. Най-много са наблюденията при морските свине – муткури, следвани от афалите (бутилконоси делфини) и обикновен делфин – най-малко. Това е типичното разпределение между видовете и честота на срещанията“ – отбеляза специалистът.

Екипажът не е наблюдавал екстремни явления в българските води на Черно море. „Направи ни впечатление, че крайбрежните води, в резултат по-скоро от силните валежи през втората половина на юни, водата, която се влива от реките, води до промяна на цвета. Цъфтеж има на фитопланктона, което е нормално при повишения поток на биогени. Не можем да кажем, че сме срещнали видими замърсявания след бедствието при язовир "Каховка" в Украйна“ – разказа още Димитър Попов. Относно умрялата рибата, регистрирана преди дни по крайбрежието между Балчик и Каварна, коментарът му е, че това типично явление при рязко спадане на кислородно съдържание в резултат на цъфтежа.

Ръководителят на проекта за преброяване на китоподобните отбеляза още, че няма регистрирана повишена смъртност, по-скоро тя е в минималните си стойности от последните десет години, като най-висока е била 2012, 2015, 2016, 2022.

Целта на проекта е да се осигури продължителност и непрекъснатост на данните за численост и плътност на популацията на китоподобни в българските води на Черно море.

Чуйте повече в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34