Държавна опера – Варна се готви за премиера на операта „Дон Паскуале“ от Доницети на 20 юли, четвъртък, от 21 часа в Летния театър във Варна.
Под диригентството на Светослав Борисов жизнерадостната белкантова творба на Доницети оживява за четвърти път на варненската оперна сцена. С маестро Борисов и със Сребрина Соколова - режисьор на „Дон Паскуале“, разговаря Мартин Николов:
Творил в постоянна надпревара с Росини и Белини, Доницети (1797-1848) е един от тримата големи италиански романтици, чието белкантово творчество бележи разцвета на италианската музика в първите десетилетия на XIX век. Творбите му дишат с духа на новото време, звучат с народнопесенни интонации и – не на последно място, разкриват най-добрите страни от таланта на певците.
Прочут с бързината и лекотата, с които композира, Доницети написва 64-ата си опера „Дон Паскуале” само за 11 дни, а оркестрацията - за 8. Резултатът е партитура, с единна драматургична концепция в стил опера-буфо, с богата мелодика и блестящи музикални номера, които публиката бурно аплодира на премиерата в Париж на 3 януари 1843 г. Композиторът е автор и на либретото по популярния в commedia dell’arte сюжет за стар ерген, който си търси млада жена, но бива измамен.
Жизнерадостната белкантова творба на Доницети оживява за четвърти път на варненската оперна сцена през 2023 г. Маестро Светослав Борисов пристига от Германия, за да надгради своя успех от предишния „Дон Паскуале“ (2015). „Дон Паскуале“ е добър мой познат, чудесно се разбираме. И аз, като него, обичам белкантовата музика, но не се концентрирам само върху нея, спектърът е много по-широк. Лекотата, с която се възприема тази опера, е противоположна на нелеките усилия, които са нужни за нейната подготовка. Музикалната специфика изисква търпение, дори догматичност в изработване на детайлите. Изключително важно е всеки детайл да бъде изграден релефно, за да бъде възприет точно така и от публиката. Тези малки акценти интелигентно подчертават драматургията и за да бъдат изведени на преден план, те трябва не просто да се изсвирят, а да бъдат изградени и поставени точно там, където им е мястото. То е като игра на танц, в която всяка стъпка, всяка мимика, всеки жест са от значение“, обяснява маестро Борисов.
„Палитрата от нюанси в характеристиките на героите придава плътност на драматургичното действие, прави интригата многопластова и става основа на недоразуменията и комичните ситуации, в които изпадат героите. Основна в нашия спектакъл е темата за правотата и правилния избор. Това е сериозен проблем в човешките взаимоотношения, но в прекрасната опера на Доницети тази проблематика е представена с огромна лекота, с хумор и самоирония, благодарение на музиката. Във всяка нота, всеки динамичен и темпови акцент е вградено сценичното действие. Всичко в изказа е сбито, синтезирано и няма нищо излишно. Важна е актьорската игра, пластиката на движение и високото певческо майсторство“, допълва режисьорката Сребрина Соколова.
ДОН ПАСКУАЛЕ – 2023
Диригент Светослав Борисов Режисьор Сребрина Соколова Сценография Иван Токаджиев Костюми Елена Иванова Хореография Надя Димокова Диригент на хора Надежда Маккюн
Плакат Славяна Иванова
Фотография Росен Донев
Действащи лица и изпълнители: ДОН ПАСКУАЛЕ – Деян Вачков, Евгений Станимиров, Гео Чобанов НОРИНА – Илина Михайлова, Ирина Жекова ЕРНЕСТО – Рейналдо Дроз, Георги Султанов ДОКТОР МАЛАТЕСТА – Пламен Димитров НОТАРИУС – Петър Петров
Солисти, хор и оркестър на Държавна Опера Варна
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..
На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево. Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров. В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..
Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..
Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници. Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..