Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо Варна е последният освободен български град?

3
Посрещане на руски полкове във Варна - картина
Снимка: Миа Милтиядова

Известно е, че Варна е последният български град, освободен от османската власт. Причината - още в сформирането на първоначалните идеи за воденето на Руско-турската война руското командване решава да смени тактиката и не минава през североизточните български земи, а през централните части, припомня главният уредник на Музея на Възраждането във Варна Марияна Николова:

"За нашия регион е предвидена една по-затихваща функция, с по-умерени действия, за да заблуждават по-скоро османските власти. Това обаче, впоследствие, довежда до едни недоразумения, например при подписването на Санстефанския мирен договор на 3 март 1878 година, варненската крепост се оказва все още в османски ръце, тоест тя не е превзета, както и доста големи части от тукашния регион."

В самия край на Берлинския конгрес се решава докъде ще се простират границите на България и въпросът за Варна. Там е била важна ролята на германския канцлер Ото фон Бисмарк.

"Решението за Варна е взето в края на юни, но ние отбелязваме Освобождението на Варна на 27-и юли, причините за това са грешки в руската дипломация. След като е взето решение за присъединяването на Варна към Княжество България, това трябва да стане чрез изтегляне на османската администрация и на османските гарнизони от крепостите в Шумен и Варна," обяснява Николова.

Марияна Николова, главен уредник на Музея на Възраждането във Варна

Вместо това да се извършва едновременно е направена грешката да се допусне изтеглянето на шуменския гарнизон във Варна. По този начин е подсилен османският гарнизон във варненската крепост. Те са командвани от Фазлъ паша, който по всякакъв начин се опитва да забави по-нататъшното изтегляне на администрация и гарнизони от Варна. Марияна Николова:

"Дълго време той отказва дори да предаде част от укрепленията на варненската крепост на руско командване, което е предвидено по договор. Основният му аргумент е, че той няма никакви нареждания от Османската порта."

Така се налага генерал Столипин да отиде лично до Цариград и да вземе заповед, която връчва лично на Фазлъ паша.

Реалното освобождение на града, със създаването на собствена българска администрация, става едва в края на октомври, но ние честваме този първи тържествен паметен момент, в който българите във Варна са заявили своята самостоятелност, своето приобщаване към новосформираното българско княжество. Датата е 27 юли.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30

Кристиян Неделчев: Работата по албума "Идентичност" беше процес-приказка

Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и  YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..

публикувано на 06.12.24 в 15:50
Гергана Димитрова

"Мирина мома" - елегична звукова картина от Родопите

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 06.12.24 в 13:10