„Тръгва си вече“. Това каза на приятелките си едно момиче преди малко, докато минаваха край мен. Оцених дискретната тъга в гласа й, защото мислим по еднакъв начин.
Тръгва си вече този прекрасен месец.
Един от най-хубавите месеци в годината.
Ухае на ягоди и череши. Носи настроението на дълго отлагани във времето летни срещи със стари приятели. Леко докосва ефирното море. Елегантно му сваля сламена шапка. Ей – така, от любов и уважение и за плажно настроение.
Юли. Това е моят месец. И на милиони други, лятно мислещи като мен, хора. Месецът, когато ледените коктейли изглеждат още по-ярко оранжеви, червеното на дините блести като в картина и всеки плод, и всеки детайл добавят цвят, яркост, красота и нежност към великолепната мозайка на летния ден.
Юли.
Нали сте си представяли как всеки живот може да бъде оформен, скициран, преразказан, пресъздаден и видян на различни плоскости?
Веселите истории от живота ни; гафовете, от които сме се срамували до един момент, а после изведнъж сме приели и до припадък сме се смяли заради тях и над себе си. Или плоскостта на големите победи: първият портокалов флан, първото безпроблемно изсвирено баре, първите аплодисменти, първият монтиран шкаф или каквото там ви дойде наум и на сърце.
Друга плоскост – онази на романтичните мигове: погледите, от които сърцето ни е прескочило няколко удара; розите, които никога няма да забравим; вечерята на свещи; онази разходка в гората или подадената ръка, която промени посоката на целия ни живот. Хиляди малки и големи неща, които наредени в една тематична линия определят повечето спомени и в крайна сметка - живота ни.
Или може би нещо друго? Думите, с които близки или случайни хора са ни подкрепили и които са значели много точно в онзи важен и повратен за нас момент. Изгревите. Грешките, които не сме осъзнавали, че допускаме, а после изведнъж сме разбрали как именно те са променяли хора и отношения край нас. Моментите, в които изключително много ни е провървяло...
Любимите хора. Незабравимите места. Всички камини, пред които сме седяли потънали в увлекателни разговори с близки и приятели. Самолетите, с които сме потегляли към мечтани преживявания. Атмосферата на всяко ново летище, където сме чакали поредния полет. Сувенирите, с които сме слагали сантиментална точка на всяко пътуване. Всичко, абсолютно всичко.
Различни сюжетни линии като различни успоредни реалности, които рисуват сложните петолиния на всеки живот, красивата мелодия на живота.
От един момент нататък мелодията на моя живот е юли. Много е красиво, усмихнато, лятно и очарователно. Юли след юли, и после отново юли, още малко... и следващ юли... В един щастлив житейски, морски кръговрат.
Затова разбирам момичето, което със съжаление припомни на приятелките си, че юли си тръгва. Разбирам го, но не съм много съгласна.
Да, юли си тръгва. Последна живителна, вълшебна глътка юли днес.
Да я отпием жадно и с удоволствие! Като освежаващ плодов фреш край брега на морето.
Благодарим ти, юли, че беше фантастичен! Сега ще се порадваме на август и на всичко, което следва до следващия юли... Защото животът е невероятно приключение от радост до радост; от всичко хубаво, което обичаме до всичко следващо такова; от юли до юли; от лято до лято. Прекрасно е, нали?
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..