Новата астрономическа обсерватория в каварненското село Камен бряг днес отваря врати за посетители. Те могат да наблюдават звездното небе всяка сряда и петък от 21 до 00 часа. Интересът е голям, като само за днешния ден има запитвания от десетки хора. Това съобщи за Радио Варна директорът на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев.
Музеят е партньор по българо-румънски проект, в рамките на който е изградена тази обсерватория. Тя е разположена в центъра на селото, защото там светлинното замърсяване е най-малко и звездното небе се вижда най-ясно. Специалистите, които са монтирали телескопа в обсерваторията, са споделили, че условията за наблюдение на небесните тела в Камен бряг са дори по-добри, отколкото в Националната астрономическа обсерватория в Рожен.
"Изградихме тази обсерватория в двора на кметството, за да има достъп до интернет и ток, тъй като това са условия, необходими за това тя да функционира. Хората ще могат да наблюдават астрономическите явления към момента. Трябва да се има предвид, че това става при подходящи атмосферни условия - небето трябва да е чисто от облаци", обясни Георгиев.
Той допълни, че със създаването на Обсерваторията ще се развие туризмът в региона. Хората, решили да я посетят, имат възможности за отсядане в съседните села.
Работното време на Обсерваторията не е постоянно. "Надявам се, че през септември ще успеем да бъдем с този график. След това работното време ще бъде обявено в двора на кметството, при кметския наместник. Имаме и разпечатан календар на астрономическите събития, за да се съобразим с него", каза директорът на Историческия музей в Каварна.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..