Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна е домакин на мащабния проект "Genesis" на визуалния артист Юлиян Табаков. Селекцията от творби на Табаков е разположена на третия етаж на галерията, в подпокривното пространство до 9 септември.
В "Genesis" Табаков включва произведения от изминалите 7 години, които обединяват отделни части от проекти на артиста - своеобразен триптих от три големи проекта „Мигновения“, със снимки на Златина Тодева, „Портрет на умиращи“ и последната част е „Генезис“ – „Сътворението“. И още - триизмерни обекти, пространствената инсталация “За спасителите и спасените” (2023), както и експерименталното видео - късометражен филм “Вакуум” (2022).
С Юлиян Табаков разговаря Мартин Николов:
Какво мотивира Юлиян Табаков за проекта “Genesis”?
А, де. Хубав въпрос. Много дълъг процес от мисли. Може би едно 10-15 години на тема духовното и материалното, божественото и земното. В тази посока на мисли, някак си обобщава едно дълго търсене, което беше многоетапно. Започна 2015 г. за първи път с мигновения впоследствие портрет, намиращ се там. Най-накрая това като завършващ триптих носеше името и на трите заедно “Genesis”, като към това нещо влезе и нещо, което беше преди странично, но „Вакуум“ в трите си проявления. „Вакуум“ като серия постове – ежедневни с мисли без цензура. Директно каквото се сетиш като видиш изображението. В последствие изложба фотографска, в която разказът е във фотографии и накрая видео, което е 27 минути и ще бъде представено тук. От статични изображения плюс три видеоклипа, но в същия разказ разказвам по друг начин в движение.
Генезисът предполага развитие от една точка до друга точка, или при Вас е отворена вратата?
И да, и не. Развитие в място, което не се развива е само по себе си философски относително. Като цяло, генезисът е сътворението – от там тръгва генезис, Битие в Библията. Това е единият текст, върху който стъпва част от самия разказ. До голяма степен е основан и на Панчадаси, който е писан 14 век и представя гледната точка на индуизма върху структурата на Вселената – вселената не като планети във въздуха, ами въобще цялото творение на всичките му нива - етерно, физическо и т. н. Някак си са смесени, но може би е съвсем първи опит – това са доста сложни текстове, искат много време.
При Вас как се отразяват тези текстове, или Вие как ги отразяват е във Вашето изкуство?
О, не знам. Според мен е неведом път, не е така да седна и да го измисля. Определено има моменти, в които не можеш да го измислиш. (...) Просто го чакаш да дойде, опитваш се да се задържиш на тази честота достатъчно дълго, за да можеш да го изразиш, да дойде през теб. В случая, накрая се роди един лист, който е разтворен на две. Тук идва индуизмът, че всъщност, единността на вселената се раздвоява – илюзията за двойственост. Още е съвсем абстрактно.
С "Genesis" успявате ли да запълните вътрешните си празноти?
Не съм мислил, че точно това искам да правя. Като цяло коментирам някакви неща, които ме вълнуват, споделям ги. Сега вече как стигат до зрителя си е неведомата част. Този, който го прави дава само начало на размисъл.
Ако изкуството е олицетворение на живота, животът олицетворение ли е на изкуството в някакъв момент?
Животът сам по себе си е изкуство. Ние се опитваме по някакъв начин да го направим наука и да го систематизираме, което само го убива. Всъщност го прави безвкусен. Бих казал, че животът и смъртта са едно. Те са синоними на едно и също нещо. Тоест, ние отразяваме Битието по един или друг начин. Дали ще е индивидът, който сам изразява себе си, дали ще е някакъв поглед върху това, което е около него – винаги изразяваме Битието. Независимо доколко е вътрешно, или външно.
Ако "Genesis" е отговорът, какъв е въпросът?
Най-дълбокият и най-основният въпрос е „Аз виждам света, защото е тук или светът е тук, защото го виждам?“. Един вид „Кой съм аз?“ или „Какво съм аз?“ по-скоро. На едно друго ниво е „Можем ли да запълним вътрешни презумпции с това, което е отвън?“. Но това е на едно много по-плоско, по-повърхностно ниво, ако щеш, на втория въпрос.
Ако "Genesis" е олицетворение на Вас самия и резултат от Вашите търсения, Вие на кой въпрос искате да отговорите?
Мисля, че тези въпроси са много по-големи отколкото един индивид би могъл да бъде. Опитвам се да отговоря и на двата въпроса. Едното ме касае, както и всеки на това ниво на реалност, което е именно тук с този таван, с този микрофон, с този климатик и така нататък. Другото е на съвсем по-общо ниво, абсолютно ниво. Може би и на двата трябва да бъдат отговорени по един или друг начин. Така или иначе всичко се осъзнава през едното ниво, може да осъзнаеш другото, ако щеш. Така че, някак си трябва да си намериш way out (изход).
Чуйте интервюто на Мартин Николов с Юлиян Табаков:
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..