Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на Съединението

Проф. Христо Кожухаров: Днес българите се обединяват когато са застрашени или предадени

Колективните спортове ни обединяват повече, отколкото индивидуалните, каза още психолога

Да се обединяваме ни е заложено в гена, смята професор Христо Кожухаров


Денят на Съединението на Княжество България с Източна Румелия е подходящ повод да се замислим колко обединени сме днес като общество. Какво може да ни накара да сме единни отново - така, както сме били преди 138 години и кои са линиите на разделение днес? Отговорите на тези въпроси потърсихме от психолога проф. Христо Кожухаров, който е председател на Българската психиатрична асоциация и преподавател в Медицинския университет във Варна.

"От една страна, като народ, като ген, ние сме склонни да бъдем заедно. Имаме миналото да бъдем част от нещо. Сега обаче ни обединяват много малко неща", коментира проф. Кожухаров.

Според него в днешно време сме склонни да се обединяваме когато сме в опасност или сме предадени, а също и при казуси с жертви. Един от последните примери беше случаят с Дебора от Стара Загора.

"Не е лошо, че ни обединяват такива казуси. И Великобритания преди години се беше обединила покрай случая Маделин и търсеха и даряваха. При нас обаче следва още един процес, който според мен не е много добър. Това е идеализацията. Ние правим след това от жертвите герои. Не, жертвите не са герои", категоричен беше психолога. Той допълни, че днес ни липсват герои и личности, на които да се възхищаваме и да искаме да бъдем като тях. Такива личности със сигурност не са и днешните политици.

"Дори и в политикатa ние се обединяваме около отричането. Много партии обединяват хората, отричайки нещо, а не в името на нещо", каза професор Кожухаров и напомни, че до вчера политиците са били част от нас. "Днес обаче се разделяме на ние и те", допълни той.

"На някакво друго ниво ние също искаме да сме на тяхно място. Ние казваме, че ще бъдем различни ако сме на тяхното място, но дали ще е така наистина", запита се професор Кожухаров.

Психологът беше категоричен, че спортът има силата да обединява хората, но според него колективните спортове обединяват повече отколкото индивидуалните.

Какво трябва да променим за да започнем да бъдем по-единни като общество? Чуйте в интервюто на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05