Новата продукция на режисьора Стефан Командарев - „Уроците на Блага“, дойде на Фестивала на българския филм „Златна роза“ с много висока заявка. Той вече триумфира на МФФ Карлови Вари 2023 с Голямата награда „Кристален глобус“ за най-добър филм, с Наградата за най-добра женска роля на Ели Скорчева и с Наградата от екуменическото жури за отстояване на християнските и морални ценности. Предстоят му участия в повече от 20 фестивала, той ще е и нашето предложение за „Оскар“.
На „Златна роза“ във Варна беше българската премиера на филма при препълнена зала 1 на ФКЦ, включително и с правостоящи. И интересът беше напълно оправдан. А хората аплодираха бурно след прожекцията.
Накратко за сюжета: Когато пенсионираната и наскоро овдовяла учителка Блага става жертва на телефонна измама, тя остава без спестяванията си и без пари за гроба на покойния си съпруг. Животът ѝ се преобръща, тя осъзнава, че няма начин да си върне парите, докато не получава примамливо, но подозрително предложение за работа. Някога стриктната и честна жена, бавно започва да прекрачва всичките си принципи.
Безпощадно присъствие на екрана на Ели Скорчева, която се завръща в българското кино след 30 години, помним я от блестящите и превъплъщения в „Адаптация“, “Ева на третия етаж“, „Мадам Бовари от Сливен“...
Филмът е копродукция между България и Германия. Сценарият е на Симеон Венциславов и Стефан Командарев, оператор - Веселин Христов, музика - Калина Василева.
С участието на: Ели Скорчева, Герасим Георгиев – Геро, Розалия Абгарян, Иван Бърнев, Стефан Денолюбов, Ивайло Христов, Асен Блатечки.
Светлана Вълкова разговаря с Ели Скорчева:
Как преживяхте филма сега, сред публиката?
Ние, целият екип много държахме да останем в залата и да гледаме филма, точно за да усетим реакциите на българската публика. Как тя поема този филм - как го вдишва и издишва. Хубаво беше. Харесаха ни реакциите. Бяха адекватни, бяха на място, бяха спонтанни.
А защо решихте да се включите в този филм? Вие споменахте, че досега сте получавали някои предложения, но сте преценявали, че не са така добри. С какво Ви впечатли този сценарий?
Той е много висока топка, много професионален, а освен това, преди да прочета сценария, самата среща с твореца Стефан Командарев беше изключително поласкаваща ме, защото аз харесвам всичките му филми. Аз го познавах като творец и преди това, не като човек. Ако съм си мечтала да работя с някой български режисьор, то той е един от малкото, с които съм искала да работя.
Доколко Ви беше близка героинята? Т.е. колко стъпки трябваше да направите до нея?
Доста. Вие сте видели. Почти нямаме нищо общо с експресивността, с начина на присъствие. Иначе имаме общи неща, разбира се, няма как да нямаме, защото това неминуемо съм и аз. Наистина, формата на присъствие - доста трябваше да извървя път до там.
Какви въпроси относно морала си поставихте за себе си, изграждайки тази роля. Имаше ли трудни моменти?
Не, никакви. Аз съм убедена, че когато човек има цел или ангажимент, който е изключително важен за него - в случая за Блага това е гробът с паметника на съпруга й, за който е дала обещание. За друг човек би могло да бъде болен близък, за който трябва да бъдат събрани пари за лечение. За трети възможност да откупи някой изчезнал. Няма значение каква е причината, когато тя е изключително важна, човек може да стигне до крайности. Убедена съм в това за всеки човек, особено за една майка или жена. Може и да стигне и до убийство, доста по-далече и доста по-низко.
Тук всички казаха, че има деградация на личността - аз не го приех така.
И аз не го приемам така. Това не е деградация. Това е утвърждаване на личността, това е силата на личността да се сбори с ужасяващи обстоятелства. Няма подкрепа нито от държавата, нито от органи, нито от приятели, нито от среда. Но тя успява, така че за каква деградация говорим. Овен това финалът дава толкова много възможности хората да изберат път, какъвто искат, ако искат светъл - ако искат още по-тъмен.
Обикнахте ли тази Блага Вие? Оправдахте ли я за себе се?
Това е правило за актьора. Той трябва да оправдава всеки свой герой и да обича всеки свой герой, защото това е той. Когато от името на героя правиш тези неща, защото за него те са единствено възможните, имаш оправдание за тях. Така че, разбира се.
Има ли нещо, което Ви разплаква в този филм? Докато работихте върху него или може би след като го гледахте?
Аз по принцип много трудно плача. Не, в този филм - не. Мен ме разплаква добротата. Мен ме разплаква щедростта на хората, доброто отношение. Ето, преди представянето на филма - от начина, по който реагираха хората в залата към мен, аз дори и сега съм готова да се разплача. Това ме разплаква. Иначе всичко останало ме втвърдява.
Чуйте цялото интервю с Ели Скорчева:
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..
Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..