Кое е това нещо, за което се счита, че съществува от 15 юни 1219 г., и прави Дания страната, която без прекъсване го използва най-дълго измежду всички държави по света?* А в каква класация, отнасяща се до цялостната история на световните първенства по футбол, Мексико, Мароко и България са на първите три места?**
Тези и безброй други любопитни въпроси намират място в набиращите все по-широка популярност викторини, познати като "куизове". Те се провеждат най-често в заведения, а сред градовете, където са най-разпространени, са София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Шумен, Каварна, Велико Търново, Перник.
Един от основните организатори на куизове във Варна е Светослав Чимев. От 2020 г. той развива Quiz Time Varna - отборно състезание с отворени въпроси от всевъзможни области на познанието, а през 2016 г. заедно с Димитър Георгиев (който по-късно се оттегля, за да стартира собствен общообразователен куиз), създава Football Quiz Varna - състезание изцяло на футболна тематика.
Светослав е почитател на образователните състезания от ранна възраст. Негови въпроси са задавани в "Минута е много", участвал е в "Голямото преследване" и е бил телефонен "жокер" в "Стани богат", където желанието му да седне на стола е огромно. Но основният му фокус са куизовете, които всяка седмица организира във Варна.
Когато чуе думата "куиз", човек си представя, едва ли не, че ще трябва да излиза на сцена и да дава отговори пред останалите - споделя Светослав. - Всъщност куизът представлява събиране на хора в най-обикновено заведение, където, освен хапването и пийването, за да бъде още по-интересна тяхната вечер, им се задават въпроси. Най-често те са разпечатани на лист и всеки от тимовете има определено време, за да реши какви отговори да даде. Т.е. дори някой да не знае отговора на даден въпрос, останалите членове на отбора компенсират този пропуск, и обратното - той може да даде отговора на въпрос, който затруднява останалите. Куизовете са начин човек да изпробва познанията си и да научи нещо ново и интересно.
По какъв регламент се провежда един куиз?
Всеки отбор се състои максимум от шест човека. Куизовете, които аз организирам, се провеждат в три кръга. Въпросите са изцяло отворени, за да се сведе до минимум елементът на късмет. Един от трите кръга е на конкретна тема, която не обявявам предварително, за да е по-интересно за участниците.
Общообразователният куиз включва въпроси от различни области на познанието - кино, литература, георграфия, история, обща култура, митология... Стремя се въпросите да са възможно най-разнообразни, за да бъдат интересни на максимално широк кръг от хора.
Другите три вида куизове, които правя, са със специална тематика: география и пътешествия; кино, музика и литература; и футбол. Когато започнах да организирам куизове през 2016 г. стартирах именно с футболния, тъй като съм огромен почитател на този спорт.
Какви качества трябва да притежава един участник, за да има успех в куизовете?
Най-важното е да бъде любознателен, да се интересува от колкото е възможно повече неща и да има добра и услужлива памет.
Как човек може да се включи в даден куиз?
Най-лесно това може да стане, като последва страницата Quiz Time Varna във Фесйбук. В нея публикуваме информация както за вече състоялите се куизове, така и за предстоящите. Там може да разбере и началния час и мястото на следващия куиз.
Какви хора участват в тези състезания?
Тук може би трябва да разграничим футболния и общообразователния куиз. Хората, които идват на футболния, са по-съзтезателно настроени, което е логично, тъй като футболът в крайна сметка е едно състезание. Докато хората на общообразователния, не мога да кажа, че не идват, за да спечелят и да се представят добре, но като че ли при тях елементът на забавление е с приоритет. Просто при тях победата не е на всяка цена.
Целия разговор със Светослав Чимев слушайте в прикачения звуков файл.
_______________________________
* Националният флаг
** Това са трите държави, които най-често са си вкарвали автоголове на световни първенства
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..