Кое е това нещо, за което се счита, че съществува от 15 юни 1219 г., и прави Дания страната, която без прекъсване го използва най-дълго измежду всички държави по света?* А в каква класация, отнасяща се до цялостната история на световните първенства по футбол, Мексико, Мароко и България са на първите три места?**
Тези и безброй други любопитни въпроси намират място в набиращите все по-широка популярност викторини, познати като "куизове". Те се провеждат най-често в заведения, а сред градовете, където са най-разпространени, са София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Шумен, Каварна, Велико Търново, Перник.
Един от основните организатори на куизове във Варна е Светослав Чимев. От 2020 г. той развива Quiz Time Varna - отборно състезание с отворени въпроси от всевъзможни области на познанието, а през 2016 г. заедно с Димитър Георгиев (който по-късно се оттегля, за да стартира собствен общообразователен куиз), създава Football Quiz Varna - състезание изцяло на футболна тематика.
Светослав е почитател на образователните състезания от ранна възраст. Негови въпроси са задавани в "Минута е много", участвал е в "Голямото преследване" и е бил телефонен "жокер" в "Стани богат", където желанието му да седне на стола е огромно. Но основният му фокус са куизовете, които всяка седмица организира във Варна.
Когато чуе думата "куиз", човек си представя, едва ли не, че ще трябва да излиза на сцена и да дава отговори пред останалите - споделя Светослав. - Всъщност куизът представлява събиране на хора в най-обикновено заведение, където, освен хапването и пийването, за да бъде още по-интересна тяхната вечер, им се задават въпроси. Най-често те са разпечатани на лист и всеки от тимовете има определено време, за да реши какви отговори да даде. Т.е. дори някой да не знае отговора на даден въпрос, останалите членове на отбора компенсират този пропуск, и обратното - той може да даде отговора на въпрос, който затруднява останалите. Куизовете са начин човек да изпробва познанията си и да научи нещо ново и интересно.
По какъв регламент се провежда един куиз?
Всеки отбор се състои максимум от шест човека. Куизовете, които аз организирам, се провеждат в три кръга. Въпросите са изцяло отворени, за да се сведе до минимум елементът на късмет. Един от трите кръга е на конкретна тема, която не обявявам предварително, за да е по-интересно за участниците.
Общообразователният куиз включва въпроси от различни области на познанието - кино, литература, георграфия, история, обща култура, митология... Стремя се въпросите да са възможно най-разнообразни, за да бъдат интересни на максимално широк кръг от хора.
Другите три вида куизове, които правя, са със специална тематика: география и пътешествия; кино, музика и литература; и футбол. Когато започнах да организирам куизове през 2016 г. стартирах именно с футболния, тъй като съм огромен почитател на този спорт.
Какви качества трябва да притежава един участник, за да има успех в куизовете?
Най-важното е да бъде любознателен, да се интересува от колкото е възможно повече неща и да има добра и услужлива памет.
Как човек може да се включи в даден куиз?
Най-лесно това може да стане, като последва страницата Quiz Time Varna във Фесйбук. В нея публикуваме информация както за вече състоялите се куизове, така и за предстоящите. Там може да разбере и началния час и мястото на следващия куиз.
Какви хора участват в тези състезания?
Тук може би трябва да разграничим футболния и общообразователния куиз. Хората, които идват на футболния, са по-съзтезателно настроени, което е логично, тъй като футболът в крайна сметка е едно състезание. Докато хората на общообразователния, не мога да кажа, че не идват, за да спечелят и да се представят добре, но като че ли при тях елементът на забавление е с приоритет. Просто при тях победата не е на всяка цена.
Целия разговор със Светослав Чимев слушайте в прикачения звуков файл.
_______________________________
* Националният флаг
** Това са трите държави, които най-често са си вкарвали автоголове на световни първенства
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..