Природозащитната организация WWF България започва своята кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“. За първи път в центъра на картината ще бъде поставен човекът с неговите действия и решения, човекът, който влияе на природата и моделира условията, при които всички ние днес живеем. Тази кампания ще бъде по-различна. Тя ще разкаже истории от работата на WWF, показващи как, унищожавайки природата около себе си, човекът всъщност излага на риск собственото си бъдеще. Това вече ясно се вижда и у нас, в България.
„С всеки изминал ден ние, хората, губим частичка от връзката си с природата. Поставяме в опасност равновесието, което поддържа живота и здравето на нашата планета и на всички живи същества на нея. Живеем така все едно имаме на разположение повече от една планети. Навлизаме все по-надълбоко в екологичен дълг, който завещаваме на следващите поколения. С действията си днес застрашаваме нашето бъдеще и бъдещето на нашите деца. На път сме да се лишим от възможността да живеем в хармония с природата. А цената на това е толкова висока, че ни е трудно да я осъзнаем, освен ако не ни засегне лично”, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
През последните няколко години и ние в България страдаме от изпепеляващите горещи вълни през лятото, а почти веднага след тях даваме жертви в невиждани досега наводнения. Зимите са кратки, почти без сняг. Немалко райони в страната ни са застрашени от недостиг на питейна вода. Храната на дивите животни намалява в резултат от промените в климата и те са принудени да слизат в градове и села, влизайки в конфликт с човека.
Учените са категорични: природните катаклизми са резултат и от човешката дейност, включваща безпощадното изчерпване на природните ресурси. Данните са стряскащи. В периода между 1980 и 2020 г. над 138 000 души в Европейския съюз са загубили живота си заради природни бедствия и климатични аномалии. Освен това през последните четири десетилетия свързаните с климата явления са причинили финансови загуби в ЕС на стойност от над 487 милиарда евро.
„С кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“ ние от WWF алармираме, че сме на път да прекрачим граница, която не бива да бъде прекрачвана. За щастие, все още има зрънце надежда. Все още имаме време да удържим промените в климата така, че ние, хората, да не страдаме от тях. Все още имаме време да опазим животоподдържащата система на Земята и да продължим да се радваме на чист въздух, чиста вода, чиста храна и защитени от природни бедствия домове. Все още имаме време да осигурим на децата
ни успешно бъдеще в хармония с природата. Но трябва да действаме незабавно”, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“.
Вече 17 години природозащитната организация WWF работи активно в България за:
· опазване и възстановяване на горите чрез ефективно и устойчиво управление;
· опазване и възстановяване на доброто качество на водните ресурси и предпазване от суши и наводнения;
· опазване на дивите животни и борба с престъпленията срещу тях;
· да могат местните общности да посрещнат подготвени измененията в климата и да се възползват от иновациите в производството на чиста енергия;
· да увлече българските младежи в образование и иновации, свързани с опазването на околната среда.
Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/koleda.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..