За съжаление се оказа, че този начин на живот, който е свикнал да живее българинът по време на комунистическите управление, много трудно се променя. Демокрацията е отговорност на личността. Личността трябва да следи законите и да ги спазва, а не да чака държавата да се грижи за него, както е в момента в България. Това каза вторият кмет на Варна след демократичните промени Христо Кирчев.
По думите му у нас витае нагласата, че държавата ни е длъжна и е виновна за всичко. Искаме да имаме малки данъци, но същевременно всичко да е оправено от държавата, посочи Кирчев. По думите му страната ни се е превърнала в оазис за чужденците, а за българина с добри доходи е много приятна държава за живеене.
На въпрос какво кара българина да се чувства нещастен, Кирчев очерта какъв е генезисът на проблема.
Българинът се чувства нещастен, защото не вижда осъществяване на мечтите си. В България се създаде един руски олигархичен модел на управление и българите не са оптимисти, че той може да бъде променен. Бившите комунисти - прослойката, която управляваше, станаха първи капиталисти. Те възпитаха децата си да поемат техния бизнес, а новородените българчета ще служат на червената аристокрация, обясни Кирчев. Той направи уточнение, че те вече не са комунисти, но по думите му са "мафия, която се поддържа, докато се скарат помежду си".
Бизнесът се интересува от своите ползи и интереси. В него няма политика - това е принципът на демокрацията, подчерта Кирчев. Според него единственото спасение е да си много добър специалист. Един добър лекар винаги е търсен и печели добре, допълни той.
Каква е България днес, 34 години по-късно?
Тя е едно сравнително добро място за живеене, отговори Христо Кирчев. По думите му, българинът не може да разбере това и трябва да си даде "малко зор, за да си оправи държавата". Цял ден стоят пред блока, допълни Кирчев, и никой не вдига и една хартийка. Чака... Чака кметът да дойде и да му изчисти, а има неща, които зависят от нас, възмущава се той.
Цялото интервю с Христо Кирчев чуйте в звуковия файл:
Ден по-рано в Германия е съборена Берлинската стена.
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..