Парк-музей на бойната дружба „Владислав Варненчик“ отбеляза 579 години от Паметната битка на народите, чийто център е Варна. През 1444 г. страните от Централна и Югоизточна Европа обединяват своите усилия, за да се противопоставят на османските нашественици в битката при Варна. На военния ритуал присъстваха много официални гости и граждани.
Подробности в репортажа на Нина Милошевич:
На 10 ноември 2023 година се навършват 579 години от битката на обединената европейска армия, предвождана от полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) и трансилванския воевода Януш Хуняди, срещу турските войски на султан Мурад ІІ.
По случай годишнината от битката, в Парк-музея на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик”, Представителният духов оркестър и почетен караул от Военноморските сили участваха във военен ритуал по отдаване на почит и полагане на венци и цветя.
На ритуала присъстваха заместник-областният управител на Варненска област господин Огнян Рачев, директорът на Националния военноисторически музей доцент доктор Соня Пенкова, районни кметове, командири на военни формирования от Варненския гарнизон и представители на военно-патриотични и родолюбиви съюзи.
Строят на почетния караул беше приет от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, който след това произнесе кратко слово.
Свещеници от Варненска и Великопреславска Света митрополия отслужиха заупокойна молитва.
С минута мълчание беше отдадена почит към загиналите в битката при Варна унгарски, полски, български, румънски, чешки, словашки, босненски, украински, хърватски, саксонски, литовски войни и папските рицари. Бяха поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) и паметника на трансилванския воевода Януш Хуняди.
След военния ритуал, гостите присъстваха на откриването на изложбата
„Дългият поход”, посветена на 580-та годишнина от първия кръстоносен поход на полско-унгарския крал Владислав III и Янош Хуняди.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..