Роботизираната хирургия е все по-предпочитана при операции. Както от хирузи, така и от пациенти. Предимствата са, че това е съвременен метод, който се базира на последните достижения в медицинската наука и практика. Той е залегнал в световните практики и през последните 15 години е широко застъпен. През последните пет години роботизираната хирургия се практикува и във Варна, в УМБАЛ „Света Марина“. Практиката е на световно ниво, коментира професор Никола Колев.
„Плюсовете за пациентна са по-добрите резултати при лечението на хирургичните заболявания, по-бързо възстановяване, по-кратък болничен престой, както и по-голям професионализъм за хирургичния екип.“
Роботизираната хирургия се извършва от комплекс от три части. Едната има контакт с тялото на пациента, междинната е мозъкът, той приема командите и ги предава към тялото, свързано с пациента. Третата част е свързана с опериращия хирург. Той няма пряк контакт с тялото на пациента.
„При пациента, обаче, има хирургичен асистент, който подпомага работата на робота. Човешката грешка се минимизира, поради много по-ясна видимост на обектите, много по-голяма маневреност на робота спрямо човешката ръка и много по-малкия размер на роботизираната ръка.“
Центърът по роботизирана хирургия „Леонардо да Винчи“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Той е създаден с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна. УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Създаден е с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева и съфинансиране от Медицинския университет във Варна. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна.
Интересът от страна на студентите е също голям, коментира пофесор Колев.
Интервюто с него можете да чуете в звуковия файл.
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..