Провеждането на скрининг за ретинопатия на всички недоносени и незрели деца е най-ефективният метод за ранно откриване и превенция на необратимите усложнения, но съществуват редица трудности за осъществяването му. Благодарение на благотворителната инициатива "Българската Коледа" варненската Специализирана болница по очни болести вече разполага със Система за неинвазивно диагностициране и проследяване на ретинопатия при новородени. Използването на тази апаратура не просто улесни работата ни, а е абсолютна необходимост, за да продължим да даваме светлина на детските очички, споделя с благодарност екипът на специализираната болница. А нейният управител проф.д-р Христина Групчева подчертава, че ретинопатията на недоносеното може да има много тежки последици. Едно на 5 хил. деца от общата популация има нужда от такъв високоспециализиран преглед. За съжаление, тъй като това са сравнително редки случаи няма установени по НЗОК пътеки и процедури, с които тези деца да бъдат обслужвани. Другият голям проблем е диагностично свързаните групи, които още не са въведени в България и тези деца са на практика пациенти на друго лечебно заведение (СБАГ"Проф.д-р Стаматов"-Варна). От тази гледна точка за нас е изключително трудно да инвестираме в нещо, което на практика дори не се случва при нас. Затова жестът на "Българската Коледа" е уникален по своя характер. Осигурената апаратура ни позволява да преглеждаме деца, които в началните етапи на своя живот лежат в СБАГ, както и да ги проследяваме в тяхното развитие, отбелязва още проф.д-р Групчева, която е и председател на Българското дружество по офталмология.
Очна болница – Варна, обслужва очното здраве на болни от цяла североизточна България, както и осъществява скринирането, лечението и проследяването на недоносените деца от Неонатологично отделение – Варна. В този процес са включени неонатолози, офталмолози, сестринския персонал на Очна болница, акушерките от неонатологичното отделение, както и специализантите към катедрата по Очни болести и зрителни науки. Очна болница беше включена в изследователския проект FIREFLEYE - първото рандомизирано, контролирано, многоцентрово, международно проучване на деца с ретинопатия на недоносеното, което сравнява резултатите от лечението с anti- VEGF медикаменти и лазерната терапия. Работим по създаването на дигитална библиотека за подобряване на проследяването на децата, категоризиране на класификацията и статистическите данни, както и усъвършенстване на лечебния подход.
Счита се, че ежегодно 20 000 деца губят зрение поради ретинопатия на недоносеното и това заболяване продължава да бъде водеща причина за предотвратима детска слепота в световен мащаб. До този момент са преминали две епидемии на заболяването. Първата епидемия през 40-те и 50-те години засяга предимно умерено недоносени деца,като деца с тегло при раждането под 1000г. не са оцелявали. Втората епидемия е през 70те години е свързана с оцеляването на недоносени, родени преди 28 ГС (гестационна седмица) и с тегло при раждането под 1000г. Счита се, че сега се намираме в „третата епидемия“ на ретинопатия на недоносеното . Тя започва в началото на 90-те години на XXти век и е комбинация от белезите на предходните две - висок процент на преждевременните раждания, което е съпроводено с оцеляване на деца с ниско и екстремно ниско тегло при раждането в съчетание с недостатъчно развитите скринингови програми и невъзможност да се обхванат всички застрашени деца.
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..